Złamanie nogi – jak szybciej wrócić do zdrowia?

zlamanie nogi
0 0
Read Time:1 Minute, 55 Second

W okresie zimowym zazwyczaj wzrasta liczba osób, które wymagają specjalistycznej opieki zdrowotnej wskutek złamania kończyn dolnych. Marznący deszcz, lód ukryty pod warstwą śniegu czy też nadmierna brawura na stokach narciarskich to tylko niektóre z powodów, dla których wiele osób trafia na szpitalne oddziały ratunkowe ze złamaną nogą. Powrót do pełnej sprawności często zależy od rozległości urazu a pewnych procesów nie da się przyspieszyć, jednak warto zrobić wszystko, aby rekonwalescencja przebiegła maksymalnie szybko i sprawnie.

Złamanie nogi – rodzaj usztywnienia

Po przeprowadzeniu niezbędnych badań w celu ustalenia miejsca i rozległości złamania następuje usztywnienie nogi, ale niekoniecznie za pomocą gipsu. Jest to najczęściej spotykana metoda unieruchomienia złamanej kończyny, jednak w medycynie stosuje się również nowoczesne usztywnienia syntetyczne z włókien szklanych czy żywicy, jednak to lekarz decyduje o wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania.

Złamana noga – kule czy wózek inwalidzki?

Osoby doznające prostych złamań kończyn dolnych do poruszania się zazwyczaj potrzebują prostych kul łokciowych z regulacją, które pozwalają na stosunkowo swobodne chodzenie przy jednoczesnym odciążaniu złamanej nogi. W przypadku zdecydowanie bardziej skomplikowanych złamań wypożyczenie sprzętu medycznego w postaci wózka inwalidzkiego może okazać się konieczne do zachowania częściowej zdolności do poruszania się bez nadmiernego obciążania uszkodzonej kończyny.

Zobacz także: https://wimet.com.pl/wkladki-ortopedyczne-kiedy-nalezy-po-nie-siegnac/

Noga w gipsie a chodzenie o kulach – o czym pamiętać?

Rekonwalescencja po złamaniu nogi nie powinna opierać się na całkowitym pozbawieniu jej bodźców ruchowych, a wręcz przeciwnie – chora noga wymaga nieustannej stymulacji. Podczas chodzenia o kuli należy przede wszystkim unikać unoszenia chorej nogi w powietrzu – powinna ona dotykać podłoża, jednak środek ciężkości powinien opierać się głównie na rękach i zdrowej nodze. Złamana noga powinna być coraz bardziej obciążana, w tempie indywidualnym, narzuconym przez lekarza czy fizjoterapeutę. Jak układać nogę w gipsie podczas siedzenia? Powinna ona spoczywać w takiej samej pozycji jak noga zdrowa, czyli cała stopa powinna mieć styczność z podłożem, a kończyna w kolanie powinna tworzyć kąt prosty.

Kule ortopedyczne – jak wybrać?

Poruszanie się z nogą w gipsie bez kul ortopedycznych wydaje się zadaniem niewykonalnym, a co ważniejsze, może naruszyć złamane miejsce, przez co rehabilitacja może przebiegać znacznie dłużej niż wcześniej zakładaliśmy. Kule łokciowe dostępne na stronie https://www.ortmed.pl/ należy dostosować do indywidualnych warunków fizycznych tak, aby uniknąć zbędnych przeciążeń czy drobnych urazów. Kule można zarówno wypożyczyć, jak i kupić, w zależności od własnych możliwości finansowych czy preferencji.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
cnc Previous post Gdzie szukać dobrej firmy od CNC?
giecie blach Next post Masowe gięcie blach. Jak sprawnie je zorganizować?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%