Zotero – efektywna organizacja źródeł danych

0 0
Read Time:1 Minute, 38 Second

Zotero jest chyba aktualnie jedną z najpopularniejszych aplikacji opartych na rozwiązaniach Semantic Web. Jest to bardzo funkcjonalny dodatek do Firefoxa (od wersji 2.0) ułatwiający archiwizowanie i organizowanie źródeł informacji. Zotero został zaprojektowany przede wszystkim jako narzędzie wspomagające pracę naukową: ułatwiające tworzenie bibliografii. Program automatycznie pobiera szereg danych bibliograficznych podczas przeglądania stron internetowych i baz bibliotecznych – jedyne, co musi zrobić użytkownik, to kliknąć w niebieski znaczek Zotero w prawej części okna z adresem oglądanej strony. Zotero pobiera i segreguje dane: tytuł, dane autora, nr ISBN, informację o wydawcy, ilość stron, numer wydania itd. Pobierane dane możemy także samodzielnie uzupełniać, wprowadzać i korygować.

Ikonka Zotero to niebieski znaczek w prawej części paska adresu strony. Kliknięcie na ikonkę generuje wpis do bazy Zotero.

Pozyskane i zorganizowane dane mogą być eksportowane do formatu właściwego dla OpenOffice’a lub MSWord. Niektóre elementy formatowania wyeksportowanej bibliografii mogą być korygowane ręcznie, w ustawieniach konfiguracyjnych programu. Dostaniemy się do nich np. wpisując about:config i filtrując przez słowo „zotero”.

Dane bibliograficzne mogą być automatycznie ściągane są z całkiem długiej listy serwisów . Oczywiście nie oznacza to, że z innych serwisów nie możemy importować danych – możemy zachowywać je jako strony internetowe lub ręcznie oznaczać jako pozycje książkowe, artykuły itd.

Zotero nie służy jednak jedynie jako pomoc w tworzeniu bibliografii, może nam pomóc w codziennej pracy przy organizowaniu wszelkich źródeł informacji w sieci. Z każdej strony internetowej, jednym kliknięciem możemy: stworzyć pełny obraz zapisany wraz z linkiem do strony, opatrzony wybraną przez nas etykietą. Dodatkowo Zotero zapisuje datę dodania strony do katalogu, pozwala nam wybrać kategorię (strona internetowa, artykuł, Podcast, prezentacja, raport itd.) i dostosowując do kategorii rodzaj dodatkowych danych. Zotero pobiera także opis strony, dane o autorze strony, język i inne dane. Możemy także samodzielnie wprowadzić komentarz do strony, dodać do niej notatki i powiązane pliki. W katalogu Zotero możemy także zdefiniować powiązania między poszczególnymi rekordami.

Przykład zapisywanych automatycznie danych ze strony internetowej

Równie proste, co wprowadzanie danych jest filtrowanie i przeszukiwanie rekordów Zotero.

AM.

About Post Author

redakcja

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Next post The Bibliographic Ontology – semantyka do opisu bibliograficznego

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz