The Bibliographic Ontology – semantyka do opisu bibliograficznego

0 0
Read Time:43 Second

Na blogu Frédéricka Giasson znalazła się informacja o opublikowaniu semantyki dla pozycji bibliograficznych (BIBO). Zgodnie z informacjami podanymi przez autora bloga (i jednocześnie współautora ontologii BIBO) ontologia ta zostanie wykorzystana przez Zotero w opisie dokumentów.

BIBO generalnie odpowiada intuicjom odnośnie kategorii potrzebnych do opisu pozycji bibliograficznych. Pełny opis kategorii i mapowania można znaleźć tutaj. Oczywiście ontologia BIBO jest powiązana z całkiem popularnymi już FOAF i DC.

Popularyzacja dodawania opisu BIBO z pewnością ułatwiłaby poszukiwanie informacji bibliograficznych w sieci. Mielibyśmy swobodny dostęp do powiązanych (mówimy wszak o sieci semantycznej) danych z różnych serwisów, które następnie dzięki Zotero byłyby automatycznie zapisywane z całym potrzebnym zakresem informacji.

Swoboda dostępu byłaby dodatkowo o tyle większa, że informacje zapisane w BIBO mogłyby być także pozyskiwane automatycznie. Taki jest cel stosowania zunifikowanego i odpowiadającego ustalonym formalnym wymaganiom języka opisu zawartości dokumentów: żeby “znaczenie” zawartości dokumentu mogło być mechanicznie odczytywane i opracowywane.

AM

About Post Author

redakcja

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Zotero – efektywna organizacja źródeł danych
Nie płacenie rachunków na czas Next post Nie płacę, bo… nie pamiętam

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz