Aromat spożywczy to popularny dodatek do różnego rodzaju żywności. Stosuje się go między innymi do ciast, gotowych posiłków i napojów. Zwiększa apetyczność konkretnej potrawy, więc istnieje duża szansa, że ponownie po nią sięgniemy podczas zakupów. Jak się go produkuje? Z czego jest on wykonywany? Wyjaśniamy.
Czym jest aromat spożywczy?
Aromat spożywczy to bardzo popularny dodatek do żywnościowy, stosowany na szeroką skalę w przemyśle spożywczym. Poprawiają zarówno smak, jak i zapach określonej potrawy. Zgodnie z obowiązującym prawem, muszą być w pełni bezpieczne dla zdrowia. Można je stosować tylko w dozwolonych stężeniach.
W prawie Unii Europejskiej istnieje bardzo precyzyjne określenie aromatów spożywczych. Wyklucza się z nich wszelkie przyprawy, zioła, a także herbaty oraz napary. Natomiast zalicza się do nich specjalne substancje, które zazwyczaj powstają w warunkach laboratoryjnych.
Jak powstaje aromat spożywczy?
Aromaty do żywności otrzymuje się zarówno bezpośrednio z roślin, jak i ze substancji chemicznych. Dlatego na rynku istnieje ich wyraźny podział. Te pierwsze nazywane są aromatami naturalnymi. Te drugie zawierają w sobie różnego rodzaju chemiczne substancje, które diametralne wpływają na otrzymywany zapach. W swoim składzie mogą zawierać na przykład kwasy karbonylowe lub alkohole.
Wszelkie aromaty spożywcze można uzyskać metodami laboratoryjnymi na przykład za pomocą procesów fizykochemicznych lub biotechnicznych. Dzieli się je na produkty w płynie oraz w proszku. Te pierwsze powstają z aktywnym udziałem pomocą cieczy, najczęściej wody. Związki aromatyczne są w takim przypadku rozpuszczone w płynnym nośniku.
Aromaty spożywcze w formie proszku uzyskuje się poprzez użycie ciekłych substancji na określonym nośniku. Sam proces zazwyczaj odbywa się w wysokich temperaturach i pod ciśnieniem. W ten sposób udaje się zawrzeć określony zapach i smak wybranego produktu w gęstej, stałej formie, która następnie ulega ochłodzeniu oraz sproszkowaniu. Tej metody używa się zarówno przy tworzeniu sztucznych, jak i naturalnych aromatów.