
Ospa wietrzna – popularnie znana też jako wiatrówka – jest chorobą przebiegającą z bardzo charakterystyczną wysypką oraz gorączką. Za następujące zmiany w organizmie człowieka odpowiedzialny jest wirus ospy wietrznej i półpaśca (Varicella-zoster virus, VZV). Źródło zakażenia ospą stanowi chora osoba.
Niestety, temat ospy wietrznej powinien być znany młodym rodzicom. Choroba jest najczęstszą przypadłością zakaźną wieku dziecięcego w Polsce, ale też i na świecie. Zakażone może być nawet 95% populacji. W naszym kraju odnotowuje się około 200 tysięcy nowych zachorowań każdego kolejnego roku.
Dostępna jest szczepionka przeciw ospie wietrznej. Polega ona na podaniu dwóch dawek, aplikowanych w odstępie sześciu tygodni. Szczepienie zaleca się zdrowym dzieciom powyżej dwunastego miesiąca życia, jak też starszym dzieciom, młodzieży i dorosłym, którzy nie chorowali wcześniej. Szczepienie wykonane w ciągu 72 godzin po kontakcie z chorą osobą może chronić przed zachorowaniem lub też złagodzić przebieg ospy.
Czas, który mija od chwili dostania się chorobotwórczego wirusa w organizm, aż do wystąpienia podstawowych objawów choroby określany jest jako okres wylęgania. Trwa on od 10 do 21 dni, przy czym średnio 14 dni. Choroba jest przede wszystkim problemem dzieci, najczęściej przebiega łagodnie. Niestety, statystyki medyczne wskazują, że ostatnimi czasy obserwuje się zwiększenie procentowe zachorowań także wśród młodzieży oraz osób dorosłych. Wtedy przebieg choroby bywa cięższy, większy jest też u tych osób odsetek powikłań.
Jak dokładnie wygląda zakażenie? Wirus ospy wietrznej przenosi się wraz z powietrzem drogą kropelkową nawet na odległość kilkudziesięciu metrów. Łatwo się domyślić, że stąd właśnie pochodzi nazwa ospy wietrznej. Chora osoba zakaża ludzi ze swojego otoczenia dzień, dwa dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki. Chory przestaje zakażać ospą, kiedy objawowe pęcherzyki przyschną i odpadną strupki.
Po zakończeniu choroby wytwarza się trwała odporność. U kobiet, które planują zajść w ciążę i nie chorowały na ospę, zaleca się szczepienie. Co jednak bardzo ważne, po podaniu szczepionki nie powinny zachodzić w ciążę przez trzy następujące miesiące.
Podczas ostrego okresu choroby zalecane jest przebywanie w łóżku. Podczas ospy o łagodnym przebiegu pomaga leczenie objawowe chorych, które ma na celu obniżenie gorączki oraz złagodzenie nieprzyjemnego świądu.
Na rynku dostępne są preparaty do stosowania miejscowego, które działają osuszająco i przeciwświądowo. Należy jednak pamiętać, że mogą sprzyjać zjawisku nadkażenia bakteryjnego. Kiedy dojdzie jednak do zabarwienia pęcherzyków preparatami, to ciężko jest dostrzec, czy przypadkiem nie dochodzi do zaognienia objawów choroby.