Płyny niskokrzepnące, inaczej nazywane płynami instalacyjnymi, to specjalne ciecze, stosowane np. w układach chłodzenia, systemach solarnych, układach grzewczych, systemach klimatyzacyjnych, układach centralnego ogrzewania, urządzeniach tryskaczowych czy pompach ciepła. Używa się ich, aby przedłużyć wydajne funkcjonowanie tych instalacji. Normalnie podlegają one rdzewieniu, powstawaniu kamienia oraz osadów. Są również kolonizowane przez mikroorganizmy, szczególnie glony i bakterie. Są przez to narażone na różnego rodzaju awarie. Zadaniem płynów niskokrzepnących jest przedłużenie sprawności tych instalacji.
Właściwości płynów niskokrzepnących
Ze względu na to, że ich substancją bazową jest glikol, są one niezamarzające. Ich zakres stosowania to aż od minus trzydziestu pięciu stopni Celsjusza do stu stopni Celsjusza. Chronią one instalacje przed rdzewieniem, gromadzeniem się osadu oraz kamienia. Mają takie właściwości dzięki znajdującym się w nich inhibitorom , które są antykorozyjne. Dzięki temu znacznie ograniczają ilość usterek w instalacjach, które w dzisiejszych czasach są szczególnie narażone na korozje. Dzieje się tak ze względu na to, że obecnie są one produkowane z wielu różnych materiałów, a w szczególności wielu metali. Ich wzajemne oddziaływanie na siebie zwiększa narażenie na korozje, która powstaje na całej powierzchni urządzenia, włącznie ze szczelinami. Kamień osadzający się na urządzeniach nie tylko może prowadzić do awarii, ale także znacznie zwiększa zużycie energii.
Substancje wchodzące w skład płynów instalacyjnych nie reagują z materiałami z których wykonuje się układy chłodzenia, systemy solarne, układy grzewcze, systemy klimatyzacyjne, układy centralnego ogrzewania, urządzenia tryskaczowe czy pompy ciepła. Są również zupełnie nieszkodliwe, nietoksyczne, a także przyjazne dla środowiska.
Ergolid A oraz Ergolid Eko
Najpopularniejszymi obecnie płynami niskorzepnącymi są Ergolid A oraz Ergolid Eko. Ergolid A to wodny roztwór glikolu etylenowego. Jest niezamarzający. Ten płyn instalacyjny jest bardzo uniwersalny. Służy zarówno do stosowania w układach zamkniętych jak i centrach handlowych czy obiektach sportowych. Jest dostępny w różnych stężeniach. Dzięki temu można używać go w różnorakich warunkach atmosferycznych.
Ergolid Eko jest roztworem glikolu propylenowego. Ze względu na swoją nietoksyczność i bezpieczeństwo w stosowaniu jest zalecany do używania w przemyśle spożywczym. Jest używany do produkcji przetworów z ryb czy mięsa, mrożonek, wyrobów cukierniczych oraz napojów. Stosuje się go także instalacjach związanych z odnawialnymi źródłami energii. Ergolid Eko jest idealny do instalacji chłodzenia, przez co często się go tam stosuje. Płyn może być stosowany w temperaturach nawet do minus trzydziestu pięciu stopni Celsjusza. Doskonale chroni instalacje przed zamarzaniem.
W tym płynie izolacyjnym nie znajdują się takie substancje jak: aminy, azotany, związki chromu, azotyny. Są one groźne dla otoczenia. Na szczęście płyn Ergolid Eko jest od nich wolny.
Zarówno Ergolid A jak i Ergolid Eko są idealnymi płynami niskokrzepnącymi do zastosowania w instalacjach chłodniczych w samochodach.
Dobry płyn niskokrzepnący do samochodu powinien:
- Mieć temperaturę krystalizacji Ł -350 stopni Celsjusza,
- Mieć temperaturę wrzenia ł 107 stopni Celsjusza,
- Podczas najwyższych temperatur, maksymalnych obciążeniach i prędkościach obrotowych prawidłowo odprowadzać nadmiar ciepła z silnika oraz chronić go przed zatarciem,
- Nie powodować powstawania osadów oraz szlamów,
- Chronić przez pękaniem uszczelek, przewodów gumowych oraz elementów powstałych z tworzyw sztucznych,
- Podczas najniższych temperatur chronić przed zamarznięciem układ chłodzenia silnika,
- Być odporny na wysokie temperatury,
- Zapewniać odpowiednią ochronę przeciwkorozyjną i przeciw kawitacji elementom metalowym tworzącym układ chłodzenia silnika,
- Doprowadzać do tego, aby nie wydzielał się kamień kotłowy,
- Neutralizować kwaśne produkty spalania przedostające się do układy chłodzenia.