Cystoskopia – kiedy należy ją wykonać?

badanie cystoskopia
0 0
Read Time:1 Minute, 17 Second

Cystoskopia to badanie, które wiąże się z obawami ze strony pacjentów. Wynikają one z konieczności wprowadzenia wziernika wewnątrz cewki moczowej. Badanie cystoskopem jest jednak niezastąpionym elementem diagnostyki wielu chorób układu moczowego. Kiedy należy je wykonać?

Kiedy lekarz wykonuje cystoskopię?

Cystoskopię przeprowadza urolog. Jest to specjalista, który odpowiada za postępowanie diagnostyczno-lecznicze w przypadku chorób i nieprawidłowości układu moczowo-płciowego. Może więc zajmować się leczeniem schorzeń charakterystycznych dla mężczyzn m.in. przerostem prostaty oraz przeprowadzaniem zabiegów takich jak np. wazektomia.

Wskazaniami do wykonania cystoskopii są przewlekłe stany zapalne i infekcje układu moczowego. Badanie jest konieczne szczególnie w przypadku, gdy leczenie urologiczne nie skutkuje poprawą zdrowia pacjenta. Lekarze decydują się na wykonanie cystoskopii również w celu dalszego rozpoznania i leczenia kamicy nerek.

Innym, niepokojącym symptomem, na podstawie którego pacjenci są kierowani na badanie cystoskopem, jest krwiomocz. Jest to objaw, którego nigdy nie należy bagatelizować, gdyż może wskazywać m.in. na chorobę nowotworową (choć jest również symptomem kamicy moczowej i torbieli nerek).

Cystoskopia – jak wygląda przebieg badania u urologa?

Badanie cystoskopem przeprowadzane jest w warunkach sali zabiegowej, najczęściej przy znieczuleniu miejscowym. W niektórych przypadkach urolog może zdecydować o znieczuleniu ogólnym, np. gdy konieczne jest wykonanie badania u dzieci.

Cystoskopia trwa średnio kilkanaście minut. Badanie rozpoczyna się od posmarowania cewki moczowej żelem znieczulającym. Następnie przy pomocy cystoskopu specjalista wprowadza do pęcherza roztwór soli fizjologicznej lub wodę. Zapewnia to dobrą widoczność organu, dzięki czemu wykonanie badania jest możliwe.

Warto korzystać z pomocy zaufanego lekarza, np. urologa i androloga w Krakowie. Dzięki temu cystoskopia zostanie wykonana w możliwie jak najbardziej komfortowych dla pacjenta warunkach.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Naprawa silnika Iveco – od czego zacząć?
fabryka mebli Next post Fabryka mebli – jak działa?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz