Kotły centralnego ogrzewania dzielą się na klasy, wśród których najlepsza jest klasa 5. Pozostałe kotły — klasy 3 i 4, są nieco gorsze, to znaczy mają słabsze parametry. Z tego względu kotły klasy 5 nazywane są również kotłami ekologicznymi. Co to oznacza w praktyce i jak wybrać taki przyrząd do rozprowadzania ciepła, by spełniał on oczekiwania stawiane kotłom ekologicznym?
Klasa 5 kotłów grzewczych – co to oznacza?
Kotły klasy 5, czyli te nazywane ekologicznymi, charakteryzują się bardzo wysokimi wartościami wydajności i niską emisyjnością spalin. Teoretycznie powinny one spełniać różne normy i regulacje, ale w praktyce jest kilka takich, które nie do końca konkretyzują parametry dedykowane dla kotłów ekologicznych, więc przy wyborze najlepiej jest kierować się ogólnymi zasadami dotyczącymi emisyjności takich urządzeń i własnymi oczekiwaniami.
Na przykład Dragon Kotły Grzewcze oferuje szeroką gamę urządzeń grzewczych, które zdecydowanie spełniają wszystkie podstawowe normy zarezerwowane dla klasy ekologicznej. Poszukując nowego kotła, warto przyjrzeć się prezentowanej przez firmę ofercie i zapoznać się z parametrami poszczególnych modeli — na pewno każdy znajdzie odpowiedni dla siebie rodzaj kotła.
Jakie cechy mają kotły ekologiczne?
Jak już wspomnieliśmy, kotły klasy 5, nazywane ekologicznymi, muszą posiadać bardzo wysoką wydajność oraz — z drugiej strony — niską emisyjność. Ekologia to bardzo rozwinięty trend obecnych czasów. Każdy, kto się nim aktywnie interesuje, stara się wprowadzać w swoim życiu różne rozwiązania, które pomogą w walce z zanieczyszczeniami środowiska. Dla takich osób kotły ekologiczne klasy 5 będą idealne. Wystarczy uświadomić sobie, że wytwarzają one od 20% do nawet 50% mniej spalin niż kotły niższej klasy. Samo to jest imponujące, a jeśli dodamy do tego fakt, że takie kotły są o wiele bardziej wydajne, z pewnością każdy fan ekologii doceni ich istnienie.
Wysoka wydajność kotłów ekologicznych uzyskiwana jest dzięki instalowaniu w nich specjalnych regulatorów kontrolujących ilość i częstotliwość zużywania paliwa grzewczego. Takie rozwiązanie zapewnia o wiele większą elastyczność w kwestii ogrzewania i wykorzystywania materiału paliwowego.