Czym są roboty ziemne i jak się je prowadzi?

roboty ziemne
0 0
Read Time:1 Minute, 45 Second

Termin robót ziemnych odnosi się do wszelkiego rodzaju prac związanych z gruntem. Jakie prace zaliczane są do robót ziemnych? W jaki sposób są one prowadzone?

Roboty ziemne – co to jest?

Pod pojęciem jak roboty ziemne znajduje się rodzaj robót, które dotyczą wykonywania czynności związanych z gruntem na różnych terenach, na przykład na placach budów, przy obiektach infrastrukturalnych czy przy budynkach już istniejących.

Ogólnie rzecz biorąc, roboty ziemne do wszelkie prace, które dotyczą zmiany struktury gruntu, na przykład związane są z jego przemieszczaniem, wyrównywaniem, utwardzaniem, aby przygotować go do dalszych robót.

Do kategorii robót ziemnych zaliczane są zatem prace takie jak:

  • wykopy
  • przekopy
  • wykonanie nasypów
  • kształtowanie
  • niwelacje
  • transport urobku
  • zagęszczanie
  • utwardzanie

Jak prowadzi się roboty ziemne?

Roboty ziemne można prowadzić na dwa sposoby – ręcznie albo z wykorzystaniem odpowiedniego rodzaju maszyn, które określane są też jako sprzęt ciężki.

W przypadku niewielkich obszarów bardzo często prace ziemne prowadzone są za pomocą narzędzi ręcznych, na przykład jak łopaty czy szpadle. Dzięki temu można szybko wykonać niezbędne czynności, na przykład w celu stworzenia powierzchni pod bruk czy taras przydomowy.

Gdy natomiast wymagane są szerzej zakrojone prace ziemne, na przykład na placu budowy budynku jak dom jednorodzinny, przy wykonaniu obiektów infrastrukturalnych jak drogi czy mosty, wtedy wykorzystuje się już dedykowany do tego celu sprzęt ciężki. Zaliczane są do niego między innymi koparki, ładowarki, zagęszczarki czy samochody ciężarowe do transportu.

Zastosowanie profesjonalnego sprzętu ciężkiego powoduje, że prace mogą przebiegać wtedy znacznie szybciej, efektywniej, bez wysiłku, dlatego też tego typu urządzenia są dzisiaj stosowane powszechnie. Można też używać ich w mniejszych obszarach – w tym celu używane są głównie minikoparki, miniładowarki. Takie urządzenia często używane są przy wykonaniu wykopów pod instalacje.

Gdzie można zlecić roboty ziemne?

Robót ziemnych nie trzeba prowadzić we własnym zakresie. Aby przebiegały one sprawnie i szybko, warto zdecydować się na zlecenie ich zewnętrznej firmie, która posiada niezbędne wyposażenie oraz zatrudnia pracowników z uprawnieniami do jego obsługi.

Jeżeli są planowane roboty ziemne Śląsk jest jednym z tych obszarów, gdzie obecnie prowadzi je wiele firm. Aby zamówić wykonanie prac, warto zapoznać się wcześniej z dostępnymi ofertami i wybrać firmę, która ma duże doświadczenie w ich realizacji.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
gdzie na narty Previous post Na narty do Włoch – gdzie warto i jak urządzić wyjazd?
wyposazenie lazienki Next post Niezbędne wyposażenie do łazienki – co musi się w niej znaleźć?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz