Dławiki kompensacyjne – rodzaje i zastosowanie. Gdzie kupić?

zakup dlawikow
0 0
Read Time:1 Minute, 43 Second

Właściwie dobrane elementy elektryczne pozwalają na stworzenie sprawnie działającej instalacji wchodzącej w skład większej sieci lub urządzenia. Jednym z elementów używanych do tego celu są dławiki kompensacyjne. Czym dokładnie są tego typu komponenty? Jakie mają one zastosowanie? Gdzie je zakupić?

Czym jest dławik kompensacyjny?

Komponent określany jako dławik kompensacyjny- https://trafeco.pl/dlawiki/dlawiki-kompensacyjne-trojfazowe-typu-3rtc/ jest przeznaczony do prowadzenia kompensacji mocy biernej pojemnościowej. Najczęściej tego typu części stosowane są w przypadku rozbudowanych sieci kablowej, gdy nie są one dostatecznie obciążone. Pozwalają wtedy na ich skompensowanie, stąd też nazwa elementu.

Dławiki kompensacyjne powodują podwyższenie efektywności energii i za ich pomocą można zredukować koszty związane z mocą bierną. Właśnie dlatego dzisiaj są one wybierane coraz częściej, ponieważ koszty związane z korzystaniem z prądu stale rosną i zapowiadane są kolejne podwyżki, które w szczególności dotkną przedsiębiorców.

Rodzaje dławików kompensacyjnych

Elementy jak dławik kompensacyjny dostępne są w różnych wariantach, które związane są z ich budową oraz zastosowaniem. Najczęściej dzieli się je na dwie kategorie, a mianowicie na:

  • dławik kompensacyjny jednofazowy
  • dławik kompensacyjny trzyfazowy

Przy zakupie dławików kompensacyjnych pod uwagę należy także wziąć szereg innych parametrów technicznych tego typu urządzeń. Zaliczają się do nich między innymi:

  • moc dławika
  • napięcie pracy
  • częstotliwość
  • stopień ochrony
  • temperatura otoczenia
  • indukcyjność
  • rodzaje zabezpieczeń, na przykład termiczne

Gdzie stosowane są dławiki kompensujące?

Elementy jak dławik kompensacyjny mają szerokie zastosowanie i aktualnie używane są one w wielu zakładach przemysłowych, gdzie stanowią one element sieci, instalacji czy urządzeń.

Jak wspomniano wcześniej, najczęściej dławik kompensacyjny używany jest w przypadku rozbudowanych sieci kablowych, gdy nie są one dostatecznie obciążone. Także używane są one w serwerowniach razem z zasilaczami UPS, a także w obiektach, gdzie stosowane są duże liczby źródeł światła LED.

Dławiki mogą być używane pojedynczo wtedy, gdy prowadzona jest kompensacja stała, a także mogą wchodzić one w skład automatycznych baterii dławików.

W sprzedaży dostępne są także gotowe baterie dławików kompensacyjnych, które przeznaczone są do kompensacji mocy biernej pojemnościowej. Firmy, które oferują baterie, mogą także wykonać je na indywidualne zamówienie klienta w określonej konfiguracji stopniowania oraz mocy baterii, z użyciem określonego regulatora mocy biernej oraz układu transmisji.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
gadzet reklamowy Previous post Czy latarki z nadrukiem sprawdzą się jako gadżet reklamowy?
fotel ogrodowy Next post Gdzie przechowywać wiszące fotele ogrodowe zimą? Poznaj sprawdzone sposoby

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz