Receptę na leki można uzyskać nie tylko w trakcie osobistej wizyty u lekarza. Może być ona wydana również przez internet. Jak można ją otrzymać?
Czym jest e-recepta?
E-recepta jest receptą elektroniczną, która wystawiana jest nie w formie tradycyjnego druku, ale jako kod, który przekazywany jest pacjentowi. Dokładne informacje znajdują się wtedy w systemie online, do którego mają dostęp lekarz, farmaceuta, a także pacjent za pośrednictwem swojego Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
Kod do zrealizowania e-recepty może być przekazany na kilka sposobów:
-
przez SMS
-
przez e-mail
-
jako notatka
Istnieje także możliwość otrzymania papierowego wydruku z kodem e-recepty. Należy zgłosić taką chęć u lekarza.
E-recepta – jak można ją otrzymać?
Obecnie recepty elektroniczne wystawiane są przez większość lekarzy, dlatego obecnie jest ona już powszechnie stosowanym rozwiązaniem.
E-recepta może być wystawiona przez lekarza podczas osobistej konsultacji w gabinecie, ale także na odległość. Obecnie można otrzymać ją także podczas teleporady, czyli porady telefonicznej, a także przez internet.
Recepta przez internet – krok po kroku
Aby uzyskać e-receptę przez internet, należy wybrać placówkę medyczną, gdzie jest to możliwe. Najczęściej e-recepta online – https://e-recepta.net/ wystawiana jest przez prywatnych lekarzy, natomiast w placówkach mających umowę z NFZ jest ona wystawiana rzadziej. Co należy zrobić, aby otrzymać internetowo e-receptę?
E-recepta przez internet – krok po kroku:
1. Znajdź placówkę medyczną, która oferuje wystawianie e-recept – oferty można sprawdzić w internecie.
2. Wejdź na stronę internetową placówki i zapoznaj się z zasadami wydawania e-recept – można otrzymać je po konsultacji lekarskiej online lub po wypisaniu specjalnego formularza.
3. Wskaż na lek, który chcesz otrzymać, albo wybierz lekarza odpowiedniej specjalności, by skorzystać z konsultacji.
4. Wypełnij formularz, by uzyskać lek, albo umów się na konsultację lekarską.
5. Zapłać za usługę.
6. Odbierz e-receptę na podstawie wypełnionego formularza albo podczas internetowej konsultacji z lekarzem. Kod recepty przekazywany jest na SMS oraz e-mail.
E-recepta online – ile kosztuje?
Prywatne placówki za wystawienie e-recepty online pobierają najczęściej opłatę w przedziale od 60 do 120 złotych.
Jak zrealizować e-receptę?
E-recepta ma formę czterocyfrowego kodu. Aby ją zrealizować, należy podać go w aptece razem ze swoim numerem PESEL. Następnie farmaceuta uzyskuje dostęp do informacji o lekach na receptę i może je wydać.
Recepta elektroniczna może być zrealizowana w każdej aptece. Należy pamiętać o tym, że leki w ramach jednej e-recepty nie mogą być kupowane w kilku osobnych aptekach.