Endodoncja, czyli leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne?

Leczenie kanalowe wskazania do endodoncji
0 0
Read Time:1 Minute, 43 Second

Dziedzina stomatologii jak endodoncja obejmuje diagnozowanie i leczenie dolegliwości dotykających miazgi zębowej. Podstawową techniką jest wtedy leczenie kanałowe. Z jakich wskazać jest ono prowadzone? Gdzie można je wykonać na wysokim poziomie?

Czym jest leczenie kanałowe?

Procedura stomatologiczna jak leczenie kanałowe polega na dokładnym oczyszczeniu wnętrza zęba i uzupełnieniu go specjalnym typem materiału – płynną gutaperką. Następnie konstrukcja zęba jest odbudowywana.

Leczenie kanałowe, które jest podstawową metodą leczenia endodontycznego, pozwala na zabezpieczenie zęba przed wyrwaniem, dlatego pozwala na zachowanie estetycznego uśmiechu na lata.

Profesjonalny stomatolog Kamieniec – https://www.wa-dental.pl/wa-dental korzystaj z nowoczesnego leczenia kanałowego zębów w Kamieńcu.

Leczenie kanałowe – wskazania

Najczęściej leczenie kanałowe kojarzone jest z rozwiniętą próchnicą zębów, jednak warto wskazać, że jest ono konieczne także w innych sytuacjach. Kiedy najczęściej prowadzi się leczenie kanałowe zębów?

1. Głęboka próchnica zęba

Jednym z podstawowych wskazań do leczenia kanałowego zębów jest głęboka próchnica, która dotyka miazgi zębowej. Wtedy może ona prowadzić do poważnego uszkodzenia zęba. Wykonanie leczenia kanałowego pozwala wtedy na usunięcie zmienionej chorobowo tkanki.

2. Złamanie, zwichnięcie zęba

Gdy dochodzi do uszkodzenia mechanicznego zęba, wtedy także konieczne może być leczenie kanałowe, aby przeprowadzić jego odbudowę. Najczęściej główne wskazania to wtedy złamanie zęba albo jego zwichnięcie, które jest skutkiem wypadku.

3. Martwica zęba

Do martwicy zęba może dojść na skutek różnych dolegliwości – od próchnicy poprzez uszkodzenia mechaniczne jego tkanki. Wówczas ząb zaczyna zmieniać swój wygląd na ciemniejszy, mogą pojawić się ból, ropnie i inne dolegliwości. Wtedy leczenie kanałowe pozwala na odbudowanie zęba po usunięciu jego wnętrze – bez potrzeby wykonywania protezy.

4. Założenie protezy zębowej

Wykonanie leczenia kanałowego wskazane jest wtedy, gdy konieczne jest założenie stałej protezy zębowej, na przykład korony zębowe albo mostka protetycznego. Wtedy można wydłużyć trwałość protezy.

Gdzie można skorzystać z leczenia kanałowego?

Warto pamiętać o tym, że leczenie kanałowe może być wykonane zarówno na NFZ, jak i prywatnie, jednak zakres świadczonych usług w gabinetach nie jest wtedy taki sam.

NFZ refunduje leczenie jedynie wybranych zębów – od 3 do 3 w łukach zębowych. Z kolei w gabinetach prywatnych można skorzystać z kompleksowego leczenia wszystkich zębów, także na bazie nowocześniejszych metod i materiałów.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Rodzaje opakowan foliowych Previous post Opakowania foliowe w różnych wariantach. Co oferują producenci?
Bluza dziecieca jak wybrac Next post Na co zwrócić uwagę podczas wyboru bluz dziecięcych?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz