Facylitacja i flipowanie, jako nowoczesne podejście w zarządzaniu

0 0
Read Time:2 Minute, 15 Second

Współczesne zarządzanie w organizacjach wymaga nowych technik i podejścia skupionego na wydobywaniu maksymalnego potencjału. W wielu procesach istotnym wsparciem będzie facylitowanie, a więc ułatwianie poszczególnych zadań. 

Czym jest facylitacja i dlaczego bywa niezbędna w organizacji?

Facylitacja jest procesem wspierającym zarządzanie w organizacji. Pozwala na rozwój w wielu aspektach, co przekłada się na większą efektywność wykonywanej pracy w przypadku osób biorących udział w danym projekcie. Celem facylitacji jest przede wszystkim pobudzenie nie tylko aktywności, ale również zaangażowania u poszczególnych uczestników. Dzięki niej osoby biorące udział w wypełnianiu danego zadania chętniej włączają się w proces. Poszczególne osoby wyrażają zainteresowanie danym tematem w sposób holistyczny, angażując się w wykonywane zadanie nie tylko na płaszczyźnie intelektualnej, ale również fizycznej czy emocjonalnej.

Kim jest facylitator i dlaczego jego rola jest kluczowa?

Facylitator pełni funkcję osoby, która ułatwia komunikację w zespole. Jego zadaniem jest również dążenie do osiągnięcia rozwiązania poprzez maksymalne wykorzystanie potencjału każdego uczestnika. To osoba otwarta na innowacje i różnorodność członków zespołu. Wobec tego można wskazać, że w organizacji facylitator jest mediatorem. Słuchając opinii kilku stron stara się zdefiniować punkty wspólne, które pozwolą na nakreślenie najlepszej strategii rozwiązywania problemu. Bierze aktywny udział także w procesach:

  • rozwiązywania konfliktów pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu,
  • motywowania do osiągnięcia wspólnego celu,
  • generowania nowych pomysłów,
  • zarządzania pracą grupy,
  • weryfikacji postępów.

Biorąc pod uwagę powyższe procesy, osoba ta powinna mieć obszerną wiedzę z zakresu zarządzania. Ponadto musi być gotowa do podejmowania ryzyka oraz dysponować wiedzą z zakresu socjologii czy ekonomii. Facylitowanie można określić również jako proces nauczania ludzi dorosłych. Metoda ta znacząco odbiega od edukacji szkolnej, gdyż stawia nacisk nie tylko na samo przekazywanie wiedzy, ale także na umiejętność krytycznej analizy. Facylitacja wiąże się również z większą odpowiedzialnością za efekty uczenia, to także angażowanie intuicji i wyobraźni, co sprzyja holistycznemu podejściu do rozwiązywanego problemu.

Facylitacja a flipowanie – niezbędne połączenie w pracy szkoleniowca

Z uwagi na zakres obowiązków, facylitator powinien potrafić wykorzystać dostępne narzędzia, aby zmotywować grupę. Mowa w tym przypadku o umiejętności wizualizowania określonych celów czy storytellingu, który pozwoli unaocznić problem. Flipowanie to inaczej kompetencja pracy z flipchartem. Umiejętność ta pozwoli nie tylko na przygotowywanie graficznych notatek, ale również uporządkuje określone treści. Dzięki temu facylitator zwiększy swoją efektywność, a prowadzone przez niego szkolenia czy warsztaty będą bardziej plastyczne, co przełoży się na lepsze zrozumienie materiału przez uczestników oraz szybsze przyswojenie przekazywanych treści. Sprawi również, że osoby zaangażowane w projekt będą pracować z większym zaangażowaniem oraz pozwoli na skuteczniejsze motywowanie.

Facylitacja staje się obowiązkowym elementem szkoleń w rozwiniętych organizacjach. Stawia na pełniejszy i skuteczniejszy rozwój, co pozwala na pełniejsze wdrażanie technik zarządzania. Zdaniem ekspertów to przyszłość w zarządzaniu nie tylko w sektorze prywatnym, ale również publicznym. Z uwagi na zmiany, które zachodzą w strukturach organizacji, niezbędne jest wykorzystanie narzędzi, które będą sprzyjać efektywności.

About Post Author

redakcja

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Testy gallupa – jak za ich pośrednictwem możesz odmienić swoją firmę?
ciecie plazma Next post Cięcie plazmowe – co można ciąć plazmą?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz