W Polsce obchodzi się aż 24 święta religijne związane z kultem Maryi. Do cenionych wizerunków należy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, ale powszechnie znana jest również ikona Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Dla wiernych duże znaczenie mają jednak figury, do których regularnie wznoszą oni swoje modlitwy – zarówno świątynne warianty, jak i domowe. Jakie cieszą się największym zainteresowaniem?
Z reguły figury Matki Bożej prezentują postać kobiety w białej lub błękitnej szacie. Monumenty jednak różnie przedstawiają osobę Najświętszej Panienki, ponieważ kultem otacza się wiele charakterystycznych wizerunków, pochodzących z polskich i europejskich sanktuariów. Oto najbardziej znane.
Figura Matki Bożej Niepokalanej
Matka Boża Niepokalana to kobieta spoglądająca z nieba w dół, z rękoma opuszczonymi ku Ziemi. Gest ten symbolizuje otwartość, łaskę i otoczenie matczyną miłością wszystkich jej dzieci. Niepokalana Maryja odziana jest w biało-błękitne szaty. Biała suknia oznacza chwałę, czystość, niewinność, dziewictwo, mądrość, natomiast niebieski pas i szata wierzchnia odzwierciedlają sprawiedliwość, mądrość i zwycięstwo. Kolor błękitu to odwołanie również do nieskazitelności, a także czystości Niepokalanej Panienki.
Figura Matki Bożej Fatimskiej
Troje dzieci – Łucja, Hiacynta i Franciszek, które ujrzały Matkę Boską nieopodal Fatimy, opisywały ją jako piękną panienkę, ubraną w białą suknię. „Była jaśniejsza niż rozjarzone słońce, bardziej czysta i wyrazistsza niż kielich pełen krystalicznej wody prześwietlonej najintensywniejszymi promieniami słońca” – tak prezentowała światu Matkę Boską Fatimską Łucja. Jej figura przedstawia kobietę w białej szacie. Ma złożone ręce w modlitwie i unosi się na obłoku, mając pod stopami parę białych gołębi.
Figura Matki Bożej z Lourdes
Głównym atrybutem Maryi, która ukazała się 14-letniej Bernadecie, jest różaniec. Dziewczynka po widzeniach opisywała Przenajświętszą Panienkę jako piękną panią ubraną w białą suknię, przepasaną niebieską wstęgą i trzymającą różaniec z pereł. Taka postać Matki Bożej nawiedzała ją 18 razy od lutego do lipca 1858 roku w grocie Massabielle niedaleko Lourdes. Figura Maryi prezentuje złożone w modlitwie ręce – czasem spod stóp Najświętszej Panienki wystaje róża.
Figura Matki Bożej Bolesnej
To wizerunek Maryi zatroskanej, smutnej i pogrążonej w żałobie. Figura Matki Boskiej Bolesnej prezentuje kobietę, która przeżyła śmierć swojego syna. To wzniesiona ku niebu twarz, która do Boga kieruje modlitwę – wyrażają ją załzawione oczy i mocno zaciśnięte dłonie. Niektóre figury prezentują postać Matki Bolesnej z rozpostartymi szeroko ramionami. Maryja okryta jest zwykle ciemnoniebieskim płaszczem. Czasem jest on czarny i nawiązuje do kiru, żałobnej barwy. Spod płaszcza wystaje bordowa sukienka, symbol przelanej krwi Chrystusa.
Figura Matki Bożej z Medjugorie
Według relacji sześciu świadków, którzy na własne oczy zobaczyli Matkę Boską z Medjugorie, miała ona delikatną twarz pełną miłości, zrozumienia i współczucia. Pragnęła pocieszyć, a także otoczyć opieką każdego przychodzącego do niej człowieka. Najczęściej przedstawiana jest jako młoda kobieta średniego wzrostu, odziana w długą, błękitną szatę z białym welonem na głowie. Stoi na białym obłoku, a jej twarz wyróżniają delikatne rysy. Oczy Maryi są intensywnie niebieskie i pełne miłości. Na jej głowie znajduje się korona złożona z dwunastu złotych gwiazd.