Inżynieria wsteczna w praktyce – gdzie i jak można ją wykorzystać?

Inżynieria wsteczna
0 0
Read Time:2 Minute, 9 Second

Inżynieria jest dziedziną wiedzy i działalności, polegającą na projektowaniu, konstruowaniu, ale i modyfikowaniu czy utrzymywaniu efektywnych kosztowo rozwiązań dla praktycznych problemów. Wykorzystuje ona wiedzę naukową i techniczną. Istnieje wiele różnych rodzajów inżynierii, w tym nowoczesna inżynieria wsteczna. Czym ona jest i gdzie w praktyce ona wykorzystywana?

Tworzenie i odtwarzanie obiektów – idea inżynierii wstecznej

Przez pojęcie inżynierii wstecznej, czy też inżynierii odwrotnej (reverse engineering) należy rozumieć działanie, pewien proces, w którym na podstawie rzeczywistego obiektu można otrzymać jego obraz cyfrowy, zdigitalizowany 3D oraz stworzyć na jego bazie dokumentację techniczną. Model trójwymiarowy po odpowiedniej obróbce w programie CAD pozwala na drukowanie 3D nawet bardzo skomplikowanych elementów, z pełnym odzwierciedleniem ich funkcjonalności. Podczas budowy modeli CAD wykorzystywane mogą być dane zgromadzone na podstawie skanowania 3D konkretnego obiektu. Skan 3D daje obraz w postaci chmury punktów pomiarowych komponentów, które łączone są w trójkąty tworzące siatkę. Odbudowa geometrii rzeczywistego obiektu odbywa się na ogół z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, po zaimportowaniu do niego wyników skanowania 3D.

Modele powstające w inżynierii odwrotnej

Inżynieria odwrotna pozwala na wykonywanie modeli do dalszej obróbki, tworzenia dokumentacji technicznej czy drukowania 3D. Istnieją trzy najważniejsze modele w inżynierii wstecznej, a mianowicie:

  •   Model powierzchniowy – nazywany również modelem nieparametrycznym, który dokładnie odwzorowuje stan powierzchni mierzonego obiektu rzeczywistego i pozwala na wychwycenie niedoskonałości, śladów obróbki czy wad produkcyjnych. To model wykorzystywany do tworzenia form swobodnych, dlatego znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach sztuki do wytwarzania obiektów o charakterze artystycznym.
  •   Model parametryczny – w jego przypadku mamy do czynienia z modelami CAD obiektów typowo mechanicznych, np. części samochodowych, gdzie wszystkie powierzchnie są w pełni parametryczne. Skanowanie obiektu pozwala na stworzenie jego zdigitalizowanego obrazu, w którym wszelkie skazy i wady produkcyjne mogą być całkowicie ignorowane. Model zdefiniowany jest matematycznie, posiada powierzchnię najwyższej klasy i można go edytować w dowolny sposób.
  •   Model hybrydowy – łączy w sobie cechy właściwe zarówno dla modeli parametrycznych, jak i powierzchniowych. Można go modyfikować w granicach powierzchni parametrycznych, ale część powierzchni jest swobodna.

Gdzie stosowane są modele z inżynierii odwrotnej?

Aktualnie inżynieria wsteczna prężnie się rozwija, równolegle do inżynierii klasycznej. Stosowana jest ona w wielu zróżnicowanych branżach, m.in. w motoryzacji, lotnictwie, energetyce, rozrywce, w medycynie, architekturze, ale również w archeologii czy w sztuce. Dzięki inżynierii odwrotnej można wytwarzać implanty w medycynie czy części i komponenty do samochodów w motoryzacji. Można wykorzystywać inżynierię odwrotną do zmiany konstrukcji części obiektu architektonicznego, która wymaga poprawek lub odnowienia. Zdobycze inżynierii wstecznej służą do przeanalizowania produktów konkurencyjnych firm. Można używać skanowania 3D i modeli z inżynierii odwrotnej dla wprowadzania określonych modyfikacji w obiektach, które już istnieją, a to tylko wycinek tego, do czego służy i może posłużyć w przyszłości inżynieria odwrotna. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
100 %
Ubranko na święta dla psa Previous post Jak ubrać psa na święta?
Przechowywanie sprzętu na placu budowy Next post Jak organizować przechowywanie na placu budowy?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz