Mdłości, to powszechna dolegliwość towarzysząca wielu ciężarnym. Nieraz to one są pierwszym sygnałem, że czas na zrobienie testu ciążowego i udanie się do lekarza. Najczęściej nie stwarzają zagrożenia, są po prostu kłopotliwe i generują dyskomfort.
U większości pań samoistnie ustępują w drugim trymestrze ciąży, chociaż zdarzają się kobiety w ciąży, którym towarzyszą one niemal do samego porodu. Można sobie pomóc, włączając do menu odpowiednie produkty bądź stosując specjalnie opracowane suplementy (np. Pregna VOMI lub inne). Jak sobie radzić z ciążowymi mdłościami? Sprawdźmy.
Mdłości w ciąży – jak sobie pomóc?
Zdrowy sposób odżywiania się jest nie tylko sprzymierzeńcem, jeżeli chodzi o prawidłowy rozwój płodu i zdrowie dziecka, ale też w walce z nudnościami. Posiłki powinny być lekkostrawne, niezbyt mocno przyprawione i spożywane regularnie (zaleca się 5-6 posiłków dziennie).
W radzeniu z nudnościami bardzo dobrze sprawdza się zjedzenie czegoś, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Dlatego, jeżeli opcja przygotowywania śniadań do łóżka nie wchodzi w grę, warto mieć na nocnej szafce paczuszkę np. migdałów lub orzechów. Przez wzgląd na bogactwo składników odżywczych (wapń, magnez, kwas foliowy i inne) migdały są szczególnie polecane jako przekąska dla ciężarnych.
Kluczowe jest także odpowiednie nawodnienie. Warto mieć zawsze pod ręką butelkę z wodą mineralną, aby popijać ją małymi łykami przez cały dzień. Smak napoju można urozmaicić wrzuceniem do niego owoców, listków mięty czy plasterków imbiru.
Imbir wykazuje znakomite właściwości, jeżeli chodzi o niwelowanie nudności, toteż warto włączyć go w menu przyszłej mamy. Można sporządzać napary na jego bazie, a w wersji sproszkowanej dodawać do potraw lub ciasteczek. Istnieją również suplementy diety z wyciągu z kłącza imbiru (Pregna VOMI i inne).
Aktywność fizyczna i relaks w walce z nudnościami
Ciążowe mdłości potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i zdarza się, że ostatnie, o czym się wtedy myśli to spacer. Sęk w tym, że warto. Okazuje się, że umiarkowana aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na samopoczucie przyszłej mamy, oraz jest niezwykle pomocna w radzeniu sobie z problemem mdłości.
Wybierając się na spacer, należy wziąć ze sobą wodę oraz jakieś przekąski np. migdały. Pusty żołądek sprzyja podrażnianiu śluzówki przez kwas, co daje efekt w postaci mdłości, więc „coś na ząb” awaryjnie czekające w torebce, to zawsze dobry pomysł. Bardzo dobrze spisze się suszony imbir do żucia bądź bazujący na imbirze preparat w postaci gum do żucia (np. Pregna VOMI).
W tym wymagającym okresie warto się szczególnie o siebie zatroszczyć. Jeżeli przyszła mama lubi pływać, jest to najbardziej wskazane – woda wspaniale rozluźnia mięśnie i pozwala się zrelaksować. Dobre efekty potrafi także dać aromaterapia.
Wspomniane w powyższym artykule sposoby, zdadzą egzamin w przypadku radzenia sobie z umiarkowanymi mdłościami. W przypadku, gdy wymioty są bardzo częste, istnieje poważne ryzyko odwodnienia i konieczne będzie zasięgnięcie porady u specjalisty.