Jak w warunkach domowych wyprodukować olej roślinny?

olej roslinny
0 0
Read Time:1 Minute, 49 Second

Oleje roślinne, zwłaszcza tłoczone na zimno i nierafinowane, są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Według wielu badań tego typu substancje wywierają korzystny wpływ na kondycję naszych organizmów, chronią przed chorobami układu krążenia i redukują ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Jeśli chcesz przygotować olej z orzechów lub nasion w domu, zamów specjalną maszynę. Prasa do oleju w wersji elektrycznej to sprzęt wydajny i niezwykle prosty w obsłudze.

Domowy sprzęt do wytłaczania oleju

W odróżnieniu od tradycyjnych olejów roślinnych ze sklepu, które zwykle tłoczone są na gorąco, oleje domowej produkcji przygotowane z pomocą elektrycznej prasy do oleju zawierają więcej wartościowych substancji odżywczych i związków aktywnych, w tym różnego rodzaju witamin, zwłaszcza witaminy E. Profesjonalna prasa do oleju, do użytku domowego, nie podgrzewa surowca (orzechów lub nasion) i tłoczy olej na zimno, co pozwala uzyskać produkt najwyższej jakości, zawierający maksimum korzystnych składników odżywczych, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Trzeba jedynie pamiętać, że tego typu substancje pod wpływem działania światła i słońca dość szybko ulegają rozpadowi i dlatego taki olej najlepiej spożywać na świeżo. W innym przypadku jego dobroczynne właściwości znacząco się zmniejszą.

Z czego można tłoczyć olej?

Do produkcji roślinnego oleju wykorzystuje się różne rodzaje roślin oleistych, a dokładniej rzecz biorąc ich nasiona. Doskonałym przykładem takiej rośliny jest rzepak, z którego produkuje się popularne w naszym kraju oleje rzepakowe. Inną rośliną powszechnie używaną do produkcji oleju jest słonecznik. Oleje słonecznikowe zawierają więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niż oleje rzepakowe, więc lepiej używać ich do sałatek, niż do smażenia. Popularnym rodzajem oleju jest także olej tłoczony z oliwek, tłoczony na zimno olej lniany i olej z pestek winogron. Inwestując w domową wytłaczarkę do oleju, taki olej można przygotować samodzielnie i od razu spożyć na surowo bez poddawania dalszej obróbce termicznej. Porządna prasa do oleju pozwoli tłoczyć olej na zimno także z orzechów włoskich i ziemnych, z sezamu, nasion gorczycy, nasion chia, a nawet z kiełków pszenicy, nasion konopi czy z kminu rzymskiego.

Do produkcji oleju roślinnego na własne potrzeby, do sałatek i wzbogacenia codziennego menu o wartościowe, najlepiej wielonienasycone kwasy tłuszczowe, można wykorzystać różne rodzaje orzechów i nasion. Trzeba jedynie zainwestować w prasę do oleju i surowiec dobrej jakości, najlepiej pochodzący z ekologicznej uprawy.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
karma z insektow dla psa Previous post Czym jest karma z insektów dla psa?
dekoracja w domu Next post Organza dekoracyjna – piękno tkaniny w Twoim domu

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz