
Dodatek za wysługę lat, częściej nazywany dodatkiem stażowym, przysługuje obowiązkowo pracownikom sfery budżetowej, czyli między innymi nauczycielom, urzędnikom czy funkcjonariuszom. Inne osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nie zawsze mogą liczyć na taki dodatek do wynagrodzenia – to od woli pracodawcy zależy, czy będzie on naliczany. Co warto wiedzieć o dodatku stażowym?
Dodatek stażowy – ile wynosi?
Jak zostało wspomniane, dodatek stażowy za wysługę lat w pracy nie przysługuje każdemu pracownikowi. Mogą liczyć na niego osoby zatrudnione w sferze budżetowej: nauczyciele, urzędnicy, funkcjonariusze, pielęgniarki, kolejarze, pracownicy sądów, żołnierze zawodowi. Prawo do dodatku stażowego nabywa się po osiągnięciu pewnego pułapu stażu pracy. W przypadku urzędników dodatek nabywa się po przepracowaniu pięciu lat, w przypadku nauczycieli po czterech latach. Różnice pojawiają się także w odniesieniu do wysokości dodatku za wysługę lat. Urzędnicy państwowi po 5 latach pracy otrzymują dodatek w wysokości 5% wynagrodzenia miesięcznego, natomiast nauczyciele po 4 latach pracy mają naliczany dodatek stażowy w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego. Zawsze jednak wysokość dodatku stażowego wzrasta o 1% za każdy kolejny rok pracy aż do momentu, kiedy osiąga wartość 20% wynagrodzenia. Co ważne, jeśli pracodawca przyznaje dobrowolnie dodatek stażowy pracownikowi spoza sfery budżetowej, to sam ustala zasady jego naliczania. Więcej na ten temat pod adresem poradnikprzedsiebiorcy.pl.
Jak wypłaca się dodatek stażowy?
Dodatek za wysługę lat wypłacany jest z reguły wraz z wynagrodzeniem zasadniczym. Gdy nabycie prawa do dodatku ma miejsce w trakcie miesiąca, wypłata dodatku nastąpi od następnego miesiąca. Jeśli jednak pracownik nabędzie prawa do dodatku na początku miesiąca, otrzyma go wraz z wynagrodzeniem za dany miesiąc. Takie same zasady dotyczą wypłaty wyższego dodatku, po wysłudze kolejnego roku pracy. Ponieważ dodatek przysługuje za nieobecność w pracy z powodu choroby czy opieki nad dzieckiem – kiedy pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy (z ubezpieczenia społecznego) – dodatek stażowy nie zwiększa podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego ani zasiłku chorobowego czy opiekuńczego.
Jak wyliczyć staż pracy do dodatku?
Dodatek za wysługę lat ma nagradzać ogólny staż pracy, czyli sumę lat przepracowanych u każdego pracodawcy, nie tylko w bieżącym zakładzie pracy. Poprzednie okresy zatrudnienia trzeba udokumentować świadectwem pracy. Korzystnie jest zrobić to już w momencie zatrudnienia, ale niedopełnienie tej formalności nie przekreśla możliwości doliczenia wcześniejszych lat pracy. Pracownik może w późniejszym terminie przedstawić dokumenty, które upoważnią go do pobierania wyższego dodatku stażowego, a pracodawca ma obowiązek wypłacić mu wyrównanie za okres do trzech lat wstecz. Warto pamiętać, że do stażu pracy wlicza się między innymi okres odbywania zasadniczej służby wojskowej, okres przebywania na urlopie wychowawczym czy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.