Magnez – rozpoznaj objawy niedoboru i zadbaj o jego uzupełnienie

niedobor magnezu
0 0
Read Time:2 Minute, 12 Second

Minerał jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymania zdrowia. Ma szerokie działanie, dlatego warto go suplementować, kiedy borykasz się z jego deficytem. Magnez działa przeciwzapalne i przeciwbólowo, a pijąc duże ilości kawy i nadmiernie się stresując, możesz doprowadzić do jego utraty. Przekonaj się, jak regularnie go uzupełniać, by czuć się dobrze.

Magnez jest ważnym składnikiem diety, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym serca, a także układu nerwowego. Pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, wpływa na regulację ciśnienia krwi oraz metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów. Ponadto magnez pomaga w regulacji poziomu wapnia i witaminy D w organizmie, co jest kluczowe dla zdrowych kości.

Jakie objawy wywołuje niedobór magnezu?

Deficyt pierwiastka prowadzi do wielu problemów zdrowotnych o różnorodnym podłożu. Przede wszystkim magnez bierze czynny udział w produkcji energii, dlatego jego brak odczujesz w postaci osłabienia, przemęczenia i braku siły. Innymi symptomami są:

  • skurcze mięśniowe – magnez jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, poprzez regulowanie przewodzenia impulsów nerwowych i zmniejszanie skurczu mięśni; deficyt minerału objawia się m.in. drżeniem rąk, a także skurczami powiek, mięśni nóg, karku i pleców,
  • bóle głowy – niedobór magnezu może wpływać na naczynia krwionośne, które zbyt zwężone na skutek niedoborów minerału prowadzą często do migreny,
  • problemy z trawieniem – magnez reguluje trawienie poprzez wpływ na mięśnie gładkie w przewodzie pokarmowym, dlatego jego niedobór zwiększa ryzyko zaparć i innych problemów trawiennych,
  • zaburzenia nastroju – pierwiastek odgrywa rolę w regulowaniu układu nerwowego, więc deficyt magnezu może wpływać negatywnie na samopoczucie i zdolność do koncentracji.

Badania sugerują, że niedobór magnezu zwiększa ryzyko wystąpienia depresji, lęku i złego samopoczucia. Do tego pojawia się drażliwość, zmęczenie, zaburzenia snu i trudności ze skupieniem.

Jak skutecznie uzupełnić niedobry magnezu?

Podstawą jest suplementacja, najlepiej poprowadzona według wskazówek lekarza. Dobrym źródłem tego minerału są wybrane produkty spożywcze, które należy włączyć do swojego menu. Spore ilości magnezu zawierają:

  • zielone warzywa liściaste – szpinak, jarmuż, sałata, zielone szparagi, natka pietruszki i botwina; warto też sięgać po warzywa strączkowe, groch, fasolę, ciecierzycę i soczewicę,
  • orzechy i nasiona – migdały, orzechy brazylijskie, nerkowca, włoskie, ziemne i laskowe, a także pestki dyni, ziarna słonecznika i niebieskiego maku,
  • ryby – łosoś, tuńczyk, sardynki, makrela i dorsz,
  • owoce – banany, awokado, truskawki, figi i grejpfruty,
  • ciemna czekolada i kakao – aż 420 mg magnezu znajduje się w 100 gramach kakao, dlatego ciemna, gorzka czekolada to całkiem zdrowa, wartościowa przekąska.

Ponadto zamiast pszennego, wybieraj pieczywo z mąki pełnoziarnistej i produkty zbożowe, które również są doskonałym źródłem magnezu, np. soja, brązowy ryż i kasza gryczana. Uzupełniającym źródłem magnezu jest także mineralizowana woda, zawierająca ten pierwiastek. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wód mineralnych, które zawierają przynajmniej 20 mg magnezu na litr. Najbogatszym źródłem minerału są te pochodzące z ujęć w Muszynie i jej okolicach.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
ogniwa fotowoltaiczne Previous post Na co zwrócić uwagę przed zakupem ogniw fotowoltaicznych w sklepie?
Next post Siatki cięto-ciągnione i ich zastosowanie

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz