Sprawna działalność wielu zakładów przemysłowych to zasługa płynnie pracujących i maksymalnie wydajnych maszyn, bez których optymalna praca wielu przedsiębiorstw byłaby wręcz niemożliwa. Większość maszyn przemysłowych opiera swoje funkcjonowanie na sprawności poszczególnych elementów konstrukcyjnych, wśród których znajdują się przekładnie zębate. Jest to rodzaj przekładni mechanicznych, które uczestniczą w szeregu najważniejszych procesów na poziomie mechanicznym i automatycznym. Zatem jaką rolę w budowie maszyn przemysłowych odgrywają przekładnie zębate i gdzie znajdują swoje zastosowanie?
Przekładnie zębate – schemat działania
Na samym początku warto nieco przybliżyć budowę i standardowy schemat działania przekładni zębatych. W ogólnym założeniu, podstawowym zadaniem przekładni mechanicznych jest przeniesienie ruchu z elementu napędowego na element bierny, podczas którego następuje również zmiana takich parametrów jak siła czy prędkość. W przypadku przekładni zębatych to zazębiające się ze sobą koła pełnią funkcję zarówno części czynnej, jak i biernej, czego ostatecznym efektem jest przeniesienie napędu o odpowiedniej wartości.
Rodzaje przekładni zębatych ze względu na liczbę stopni
Na rynku dostępne są przekładnie zębate jednostopniowe, i jak nietrudno się domyślić, w procesie przenoszenia napędu uczestniczy jedna para kół zębatych. Na drugim biegunie znajdują się przekładnie zębate wielostopniowe, w których wykorzystuje się współdziałanie dwóch i więcej par kół zębatych w ułożeniu szeregowym. Jak zatem obliczyć przełożenie w całym układzie przekładni? Wystarczy pomnożyć przez siebie wartości przełożenia charakterystyczne dla poszczególnych stopni, czyli pojedynczych par kół.
Zobacz także: https://wimet.com.pl/jak-dziala-motoreduktor-i-gdzie-znajduje-swoje-zastosowanie/
Rodzaje przekładni zębatych ze względu na położenie osi obrotu
Przekładnie mechaniczne zębate można podzielić nie tylko ze względu na stopnie, ale również na ułożenie osi obrotowej w zastosowanej konstrukcji. Tym sposobem w ofercie jednego z najbardziej uznanych producentów napędów i przekładni, czyli rodzinnej firmy Kacperek https://kacperek.com.pl/ znajdują się przekładnie walcowe (koła zębate w układzie równoległym do siebie) czy przekładnie stożkowe (prostopadły układ kół), które charakteryzują się prostą i wytrzymałą budową zapewniającą długie lata bezawaryjnego użytkowania, a to wszystko dzięki obecności najlepszej jakości części konstrukcyjnych. Co ważne, nowoczesne przekładnie zębate pozwalają na cichą i wysoce efektywną pracę urządzeń przemysłowych, dzięki czemu wydajność wielu zakładów przetwórczych plasuje się na stabilnym poziomie.