Z uszczelnień korzysta się obecnie w wielu gałęziach przemysłu, by uzyskać odpowiednią szczelność pomiędzy łączonymi ze sobą elementami. Co oferują producenci?
Rodzaje uszczelnień. Jakie są używane najczęściej?
Istnieje wiele rodzajów uszczelnień, które są używane w różnych aplikacjach. Do najczęściej używanych uszczelnień zaliczane są:
- Uszczelki mechaniczne – są to elementy, które są umieszczane między dwoma elementami i utrzymują je w odpowiedniej pozycji. Wykorzystuje się je głównie w przypadku elementów obrotowych. Składają się one z elementu z twardego materiału dociskanego za pomocą sprężyny.
- Uszczelki elastyczne – w tym przypadku mowa o uszczelkach wykonanych z elastycznych materiałów, takich jak gumy syntetyczne i naturalne, które pozwalają na elastyczność połączenia. Takie uszczelki mogą mieć różne kształty, na przykład mogą być to uszczelki płaskie, o-ringi.
- Uszczelki chemiczne – są to materiały, które tworzą połączenie z powierzchnią, na którą są nanoszone. Przykłady to kleje czy silikony.
- Uszczelnienia z nici, taśm – są one wykonane z nici teflonowych, pakuł, taśmy teflonowej. Przeznaczone są do połączeń gwintowanych.
- Uszczelki toczone – są to uszczelki o skomplikowanym kształcie, powstające przez toczenie materiału, na przykład z gumy. Toczenie powoduje, że mogą być one dopasowane dokładnie do miejsca ich aplikacji. Wykonuje się je z użyciem tokarek – maszyn do obróbki skrawaniem. Są one często używane w połączeniach, gdzie występuje duże ciśnienie.
Jak widać, uszczelnienia występują w wielu wariantach, dzięki czemu można dobrać je specjalnie do konkretnego przeznaczenia.
Gdzie zamawiać uszczelnienia? Najlepiej u producenta!
Różne rodzaje materiałów uszczelniających może zaoferować producent uszczelnień, dlatego też to najczęściej bezpośrednio u niego składa się zamówienia.
Producenci mogą zaprezentować najszerszą gamę uszczelnień do wyboru, które przeznaczone są do różnych aplikacji, w tym do instalacji przemysłowych, domowych, różnego rodzaju maszyn i urządzeń.
Uszczelnienia gotowe i na wymiar – jakie wybrać?
Producenci materiałów uszczelniających oferują nie tylko uszczelki gotowe, w standardowych wymiarach, lecz również mogą oni wykonać uszczelnienia na wymiar, odpowiadające indywidualnym potrzebom zamawiających.
Uszczelki na wymiar wykorzystuje się wtedy, gdy żadna ze standardowych uszczelek nie pasuje do danego miejsca. Często jest to problem w przypadku maszyn i urządzeń starszych, a także zdarza się wtedy, gdy uszczelki standardowe w danym rozmiarze są rzadko produkowane i wobec tego słabo dostępne na rynku.
Gdy chcemy zamówić uszczelki na wymiar, producent uszczelnień może wykonać je zgodnie z przekazanym projektem, aby były one odpowiednio dopasowane do miejsca aplikacji.