Z czego wykonać stopnie schodów stalowych zewnętrznych?

schody stalowe
0 0
Read Time:1 Minute, 42 Second

Ze względu na bezpośrednie działanie środowiskowych czynników niszczących, przede wszystkim wody i słońca, stopnie schodowe w konstrukcjach stalowych schodów zewnętrznych powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję. W tej roli dobrze sprawdzają się zarówno blachy nierdzewne łezkowe, jak i popularne kratownice WEMA, czyli kraty wykonane z płaskowników i prętów stalowych poddanych cynkowaniu.

Stopnie schodów stalowych z blachy ryflowanej

W przypadku budowy schodów stalowych ze stopniami litymi zwykle stosuje się blachy ryflowane, czyli łezkowe (to blachy z charakterystycznymi wypustkami w kształcie łez). Stopnie schodowe wykonane z tego typu blach mają antypoślizgowe właściwości, co zmniejsza ryzyko poślizgnięć i tym samym w znaczący sposób podnosi bezpieczeństwo użytkowania schodów. Ryflowane blachy nierdzewne charakteryzują się przy tym wysokim poziomem odporności na rdzewienie, a zatem wykonane z nich stopnie schodowe bez obaw mogą być stosowane w przestrzeni zewnętrznej. Trzeba jedynie pamiętać o konieczności zapewnienia niewielkiego spadku, co pozwoli spływać wodzie ze stopni w sposób grawitacyjny. Wadą stosowania blach ryflowanych na stopnie jest konieczność wykonania konstrukcji podtrzymującej oraz wysoka cena materiału.

Stopnie z kraty WEMA

Alternatywą dla dość drogiej, nierdzewnej blachy łezkowej, której można używać do budowy stopni schodowych w konstrukcjach zewnętrznych schodów stalowych, są gotowe do montażu kraty WEMA. To specyficzny rodzaj kratownicy stalowej wykonanej w technologii zgrzewania lub wciskania, składającej się z płaskowników nośnych, poprzecznych i prętów stalowych, zwykle skręcanych, poddanej cynkowaniu metodą ogniową. Kraty WEMA stosowane są jako ażurowe stopnie schodowe, różnego rodzaju pomosty, niekiedy jako wycieraczki i podłogi techniczne. Zastosowanie poprzecznych prętów skręcanych sprawia, że takie elementy gwarantują dobrą przyczepność, a ocynk chroni je przed szybkim rdzewieniem. Ażurowa konstrukcja sprawia, że na kratach nie gromadzi się woda, błoto lub inne zanieczyszczenia, co w bezpośredni sposób wpływa na estetykę schodów i bezpieczeństwo ich użytkowania. Takie materiały są również dość tanie.

Stopnie stalowych schodów zewnętrznych można wykonać zarówno z blachy ryflowanej, jak i z krat pomostowych ocynkowanych. W pierwszym przypadku trzeba pamiętać o stworzeniu wzmocnionej konstrukcji pod montaż blachy. W drugim można skorzystać z gotowych stopni schodowych charakteryzujących się dużą wytrzymałością i nośnością, niepodatnych na odkształcenia i korozję, lekkich i jednocześnie niezwykle trwałych.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
rower elektryczny Previous post Jak wybrać idealny rower elektryczny – poradnik dla przyszłych użytkowników
prosba opiekuna o pomoc Next post Dlaczego tak trudno opiekunom prosić o pomoc?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz