4 rzeczy, które wpływają na poprawę zdolności kredytowej

Poprawa zdolności kredytowej
0 0
Read Time:2 Minute, 22 Second

Jednym z podstawowych warunków uzyskania kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej. Do jej obliczania brana jest pod uwagę wysokość naszych dochodów, koszty utrzymania oraz posiadane zobowiązania – zarówno w postaci zaciągniętych kredytów, jak i limitów w koncie i na kartach kredytowych. Koszty utrzymania to koszty stałe, uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym. Znaczenie może mieć również to, ile posiadamy samochodów, jakie opłacamy polisy ubezpieczeniowe na życie, ewentualnie czy płacimy alimenty, itp. 

Pamiętajmy, żeby regulować wszelkie rachunki w terminie, szczególnie jeżeli planujemy starać się o kredyt, ponieważ wszelkie opóźnienia w spłacaniu zobowiązań działają na naszą niekorzyść.

Pozbądź się nieużywanych kart kredytowych i zbędnych obciążeń

Warto pamiętać, że również karty kredytowe i limity w koncie mają wpływ na naszą zdolność kredytową:

– Nawet zupełnie nieużywane karty kredytowe mogą obniżać naszą zdolność kredytową. Nie liczy się to, czy i w jakim stopniu korzystamy z przyznanych nam na karcie środków, ale to, jaki jest maksymalny limit pozostający do naszej dyspozycji. Tak samo jest w przypadku limitu w rachunkach rozliczeniowo-oszczędnościowych – wyjaśnia Monika Charamsa, Prezes Bancovo.pl.

Uporządkuj swój BIK

Bywa, że informacja o spłaceniu kredytu w całości dociera z opóźnieniem z banku do Biura Informacji Kredytowej (BIK). To z kolei może stanowić problem przy analizie wniosku kredytowego. Jeśli sami sprawdzimy swój status w BIK i odkryjemy, że są w nim jakieś nieaktualne zapisy, możemy domagać się aktualizacji lub naciskać na bank, aby wysłał stosowne informacje o spłaconym kredycie.

Nie zmieniaj zbyt często pracy

Banki w różny sposób traktują poszczególne źródła dochodu. Preferowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony, ale w różnych bankach podejście może być odmienne. Istotny może być też czas jaki już przepracowaliśmy u obecnego pracodawcy, ponieważ jest świadectwem regularności i stabilności uzyskiwanych dochodów.

To ostatnie kryterium jest często trudne do spełnienia dla osób uzyskujących dochód z własnej działalności gospodarczej, dlatego często wymaga się od nich potwierdzenia dochodu uzyskanego w ciągu 12 lub nawet 24 miesięcy. Istotne będzie też to, w jaki sposób regulujemy nasze zobowiązania urzędowe np. wobec Urzędu Skarbowego czy ZUS. Nawet niewielkie opóźnienia w płaceniu podatków czy składek mogą działać na naszą niekorzyść.

– Na naszej platformie Klient otrzymuje propozycje pożyczek, dopasowane m.in. do formy zatrudnienia. Automatyczna analiza wszystkich danych podanych w wniosku Klienta pozwala na zaprezentowanie mu najbardziej optymalnych ofert dosłownie w kilka minut. Dzięki temu bardzo szybko, bez chodzenia od banku do banku, dowiemy się jak oceniana jest nasza zdolność kredytowa przez różne instytucje finansowe – mówi Monika Charamsa z Bancovo.pl.

Inne źródła dochodów akceptowane przez banki

Przychód z wynajmu nieruchomości może być dochodem uzupełniającym. Mowa tu o umowach zarejestrowanych w Urzędzie Skarbowym od co najmniej 6 lub 12 miesięcy. W zależności od sposobu opodatkowania tego dochodu i od tego, kto (najemca czy właściciel) opłaca koszty utrzymania mieszkania, będzie zmieniać się wysokość dochodu, który bank przyjmie do obliczenia zdolności kredytowej.

Banki akceptują również renty i emerytury przyznane na czas nieokreślony.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Kosmetyki naturalne z Czech Previous post Czeskie kosmetyki naturalne podbiją serca Polaków?
Upływ czasu widoczny na skórze Next post Jak radzić sobie z upływem czasu? Jak dbać o skórę?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz