Za nami światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. 11 milionów Polaków ma więcej niż 50 lat. To okres, w którym w naszych organizmach pojawiają się zmiany związane z okresem menopauzalnym i andropauzalnym. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że co roku liczba osób powyżej 50 roku życia zwiększa się o 100 000 ludzi. Do 2030 roku na całym świecie ma być 2,2 miliarda osób w wieku powyżej 50 lat (dla porównania dzieci i młodzież to 6 mln osób). Jak łagodzić objawy związane ze zmianami hormonalnymi i towarzyszącym im wyzwaniom mówi dr n. med. dermatolog Maciej Krajewski, specjalista medycyny estetycznej z Kliniki Krajewski w Warszawie.
Naturalne zmiany związane z wiekiem
W związku ze zmianami hormonalnymi, jakie dokonują się w okresie menopauzy, dochodzi do licznych zmian w obrębie skóry we wszystkich jej warstwach. Zmiany dotyczą zarówno skóry właściwej, jak i naskórka oraz paznokci. Najbardziej dostrzegalnym i najistotniejszym objawem świadczącym o zaawansowanej menopauzie jest uciążliwa suchość skóry. Kolejną wyraźną różnicą dostrzegalną gołym okiem jest także jej ścienienie. Z wiekiem staje się ona dużo cieńsza, bo znika tzw. tkanka podskórna. Zmniejszają się także jej naturalne predyspozycje do gojenia się i naprawy tkanek. Co ważne spada nam ilość malanocytów, co powoduje obniżenie odporności na promieniowane słoneczne. Zwiększa się także nasza podatność na zachorowanie na choroby skóry o podłożu immunologicznym. Spada ilość lipidów, produkcja łoju, a także zmienia się pH skóry na bardziej kwaśne.
Zatrzymać czas
W okresie menopauzalnym i zmiany równowagi hormonalnej wydatnie spada produkcja kolagenu i elastyny. Ponieważ zmniejsza się także ilość kwasu hialuronowego, to skóra traci zdolność do wiązania wody.
– Jako najlepszą profilaktykę przeciwstarzeniową polecam wykonywanie zabiegów laserowych minimum raz w roku, najlepiej jesienią i zimą. Warto poddawać się im regularnie, nie dopiero po 50 roku życia, by maksymalnie wykorzystać naturalne predyspozycje do regeneracji naszej skóry. Pobudzenie i odnowienie jej będące wynikiem kontrolowanych uszkodzeń, jakich dokonuje wiązka laserowa to główne profity korzystania z tych nowoczesnych rozwiązań. Współczesne zabiegi laserowe pozwalają także na likwidację przebarwień, blizn czy ujednolicenie kolorytu skóry. Zwiększają także jej jędrność, napięcie i elastyczność. Rozwiązują większość problemów, jakie niesie wiek dojrzały – mówi dr n. med. dermatolog Maciej Krajewski, specjalista medycyny estetycznej z Kliniki Krajewski w Warszawie.
Menopauza oznacza wiele zmian determinowanych zmianą poziomu hormonów w naszym organizmie. To jak wspominaliśmy, wpływa na zmiany w obrębie naszej skóry na wielu poziomach. Podczas pierwszych 5 lat od rozpoczęcia się okresu menopauzalnego nasza skóra traci nawet 30% kolagenu. Dlatego tak ważne jest, by stosować odpowiednią pielęgnację, ale i profilaktycznie zabiegi z obszaru medycyny estetycznej, które wspierają naszą skórę, by maksymalnie przedłużyć jej dobrą kondycję do jak najbardziej zaawansowanego wieku.
Współczesne metody odmładzania
Nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą przebudować strukturę skóry, wygładzić ją, ujędrnić, a nawet zlikwidować pękające naczynka czy wrodzone znamiona pod postacią naczyniaków. Dzięki nim następuje pobudzenie komórek do tworzenia nowych włókien kolagenowych, co przywraca skórze elastyczność. Można powiedzieć, że wykorzystanie współczesnych metod pozwala na kompleksową stymulację naturalnych procesów obronnych i regeneracyjnych w organizmie człowieka.
Laserowe odmładzanie twarzy (resurfacing) trwa około 30 minut. Pierwsze efekty można dostrzec po zabiegu, ale najwyraźniej będą dostrzegalne po około 2-3 miesiącach od niego.
Innym sposobem mobilizującym produkcję elastyny i kolagenu są zabiegi mikrodermabrazji. Ten kontrolowany mikropeeling jest jednym z najpowszechniejszych zabiegów kosmetycznych. Klienci szczególnie lubią także zabiegi wykonywane z wykorzystaniem terapii mikroigłowej. Rosnącą popularnością cieszą się peelingi chemiczne oraz peelingi laserowe np. Revlite Q-switch® Te ostatnie bywają o wiele skuteczniejsze.
Mimo szybkiego rozwoju medycyny nie znaleziono metody całkowitego zatrzymania procesów starzenia, ale z pewnością dbając o skórę, można je wydatnie zwolnić. Od lat wiadomo, że najlepszym kosmetykiem jest aktywny styl życia i badania profilaktyczne oraz odpowiednio dobrana dieta. Do tego trio warto włączyć nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej wykonywane przez doświadczonego lekarza dermatologa-przynajmniej raz w roku.