Chcesz obniżyć płacone alimenty? Warto skonsultować się z prawnikiem

platnosc alimentow
0 0
Read Time:1 Minute, 44 Second

Alimenty można obniżyć lub nawet całkowicie zaprzestać ich płacenia. W jakich sytuacjach jest to możliwe? Jak rozpocząć procedurę? Najlepiej udać się do dobrego prawnika, który będzie mógł dokładnie zapoznać się z sytuacją zobowiązanego i poprowadzić jego sprawę.

Kiedy konieczne jest płacenie alimentów?

Alimenty najczęściej są konsekwencją rozwodu, gdy jeden z rodziców przejmuje opiekę nad dzieckiem. Wówczas drugi zobowiązany jest do łożenia na nie alimentów. Obowiązek płacenia alimentów oraz ich wysokość ustalane są indywidualnie przez sąd w trakcie rozprawy.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który reguluje od strony prawnej kwestie alimentów, nie daje jednak gotowych odpowiedzi na pytania dotyczące warunków ich wypłacania czy wysokości. Można znaleźć w nim tylko ogólnikowe stwierdzenia, które pozostawiają szerokie pole do interpretacji.

Zgodnie z przepisami, alimenty płacone są przez rodziców względem dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, chyba że dochody z jego majątku byłyby wystarczające do pokrycia kosztów jego utrzymania i wychowania. Dodatkowo wskazują one, ż wysokość alimentów powinna być ustalona na podstawie usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego.

Kiedy można obniżyć alimenty lub zaprzestać ich płacenia?

Zobowiązany do płacenia alimentów rodzic powinien systematycznie przekazywać je we wskazanej sumie. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją sytuacje, gdy alimenty mogą być obniżone albo nawet całkowicie zniesione.

Przede wszystkim należy podkreślić, że rodzic zobowiązany do płacenia alimentów nie może samodzielnie zaprzestać spełniać swojego obowiązku, ponieważ narażony jest wtedy na szereg konsekwencji. W takich sprawach konieczne jest zwrócenie się z wnioskiem do sądu, który następnie będzie mógł przeanalizować sytuację i wydać stosowny wyrok.

Aby obniżyć alimenty lub zaprzestać ich płacenia, muszą nastąpić odpowiednie przesłanki. Zaliczają się do nich między innymi następujące:

  • płacenie alimentów jest nadmiernym uszczerbkiem dla zobowiązanego, na przykład po utracie pracy, poważnym zachorowaniu uniemożliwiającym podjęcie pracy zarobkowej
  • brak chęci dziecka do nauki oraz do podjęcia pracy, czyli brak działań w kierunku usamodzielnienia
  • wejście dziecka w związek małżeński
  • wejście w związek małżeński zobowiązanego i posiadanie kolejnych dzieci
  • otrzymanie przez dziecko dużego majątku, który jest w stanie pokryć potrzeby dziecka w zakresie utrzymania i wychowania

Osobom chcącym zwrócić się do specjalisty jak adwokat Zabrze zapewnia dostęp do sprawdzonych prawników w dziedzinie alimentów.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
lektor online Previous post Bank głosów online – to w nim znajdziesz najlepszych lektorów
uprawnienia windykatora Next post Czy windykator ma takie same uprawnienia jak komornik?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz