Czy windykator ma takie same uprawnienia jak komornik?

uprawnienia windykatora
0 0
Read Time:1 Minute, 46 Second

Masz długi? W takim przypadku nie możesz chować głowy w piasek i udawać, że same znikną. Wierzyciel prędzej czy później przypomni sobie o zobowiązaniu i zwróci się o jego oddanie – może zrobić to także za pośrednictwem firmy windykacyjnej.

Czym jest windykacja?

Windykacją nazywa się inaczej proces odzyskiwania należności od dłużnika. Prowadzony jest on przez wierzyciela, czyli podmiot, któremu dłużnik ma oddać środki, albo też na zlecenie wierzyciela, a wtedy windykacją zajmuje się zewnętrzna firma.

Proces windykacji można podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na:

  • windykację polubowną
  • windykację sądową

Pierwsza z nich, czyli windykacja polubowna polega na kontakcie pracownika firmy windykacyjnej, czyli windykatora z dłużnikiem. Kontakt ten może odbywać się telefonicznie, SMS-owo, listownie, online, ale także osobiście. Windykator informuje wtedy dłużnika o jego zaległości i wskazuje na konsekwencje braku spłaty. Dłużnik może wtedy zgodzić się na spłatę na korzystnych warunkach, na przykład dług może być rozłożony na raty.

Z kolei windykacja sądowa prowadzona jest w sytuacji, gdy windykacja polubowna nie przyniosła oczekiwanych efektów, czyli dłużnik nie zdecydował się na współpracę. Wtedy sprawa kierowana jest do sądu, czego efektem jest uzyskanie orzeczenia z klauzulą wykonalności. Następnie wierzyciel może odzyskać dług za pomocą kancelarii komorniczej.

Windykator a komornik – podobieństwa i różnice

Bardzo często można spotkać się z myleniem ze sobą profesji windykatora oraz komornika. Chociaż każdy z nich zajmuje się tym samym, czyli odzyskiwanie należności, to jednak odbywa się to w inny sposób.

Windykator nie ma uprawnień komornika, czyli nie może zajmować mienia dłużnika. Takie prawo ma natomiast windykator, który może zająć pensję, emeryturę, rentę, oszczędności, a także mienie ruchome i nieruchome należące do dłużnika, aby to z nich pokryć zobowiązanie i przekazać środki wierzycielowi.

Zatem z punktu widzenia dłużnika korzystniejszym rozwiązaniem jest zakończenie sprawy jeszcze na etapie windykacji polubownej, ponieważ wtedy nie dochodzi jeszcze do przekazania sprawy do sądu i do komornika. Uczestnictwo komornika w procesie odzyskiwania długu oznacza dla dłużnika, że będzie on pozbawiony należącego do niego mienia, na co nie będzie miał wpływu.

Wierzycielom chcącym skorzystać z usług specjalisty jak komornik Gliwice także zapewniają dostęp do kancelarii specjalizujących się w odzyskiwaniu długów, które mają w tym zakresie duże doświadczenie oraz wysoką skuteczność.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
platnosc alimentow Previous post Chcesz obniżyć płacone alimenty? Warto skonsultować się z prawnikiem
woreczki nikotynowe Next post Dyskretne woreczki nikotynowe – alternatywa dla papierosów

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz