Czy ozonowanie pomaga w walce z COVID-19?

czerwona plansza z napisem covid-19 i bakteriami
0 0
Read Time:2 Minute, 0 Second

Wraz z rozwojem pandemii koronawirusa na popularności zyskało ozonowanie. Zabieg ten stosuje się w celu dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni. Warto zatem wyjaśnić, czym jest i jak przebiega ten zabieg. Przede wszystkim jednak potrzebna jest jasna odpowiedź, czy emisja ozonu to skuteczne narzędzie w walce COVID-19. Powyższe kwestie szczegółowo omawiamy w poniższym artykule.

Czym jest ozonowanie?

Zabieg polega na emisji ozonu, posiadającego właściwości utleniające. Cząsteczki ozonu przyłączają się do innych cząsteczek zawieszonych w powietrzu lub znajdujących się na powierzchniach, po czym je neutralizują. Warto w tym miejscu zauważyć, że ozonowanie pomieszczeń ma na celu nie tylko dezynfekcję, ale również dezodoryzację. Przeprowadzenie procesu skutkuje usunięciem przykrych zapachów, w miejsce których pojawia się świeży zapach, podobny do woni powietrza po burzy.

Ozonowanie mieszkań i miejsc publicznych odbywa się przy pomocy profesjonalnego sprzętu zwanego ozonatorem. Według zaleceń stacji sanitarno-epidemiologicznych zabieg zawsze powinni wykonywać wykwalifikowani specjaliści. Ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczne dla ludzi w wykonaniu specjalistycznych firm, takich jak Stander. Dostępny jest również ozonator domowy, umożliwiający samodzielne przeprowadzenie procesu. Jednak brak znajomości specyfiki ozonu i wymaganych środków bezpieczeństwa sprawia, że rezygnacja z profesjonalnych usług jest ryzykowna.

Warto podkreślić, że ozonowanie dotyczy nie tylko przestrzeni i powierzchni w budynkach. Możliwe jest również ozonowanie samochodu, windy, czy przedmiotów. Zastosowanie jest bardzo szerokie. Co ciekawe, przeprowadza się nawet ozonowanie wody. Wróćmy jednak do meritum artykułu, wyjaśniając, czy warto stosować ozon przeci COVID-19.

 

Ozonowanie pomieszczeń i nie tylko jako narzędzie do walki z wirusami

Wykazano, że ozonowanie doskonale radzi sobie z licznymi bakteriami, grzybami i alergenami. Ponadto, pokonuje również większość wirusów. Już w czasach epidemii SARS – wirusa pokrewnego do tego wywołującego COVID19 – wykazano wysoką skuteczność ozonu. Okazało się, że neutralizuje on większość cząsteczek wirusa, a te, których nie udało się usunąć, traciły nawet 90% zjadliwości. Generator ozonu to narzędzie szczególnie skuteczne w walce z wirusami osłonowymi, do których należy koronawirus. Obecnie specjaliści zgodnie zalecają ozonowanie pomieszczeń publicznych. Co pewien czas warto również przeprowadzić ozonowanie mieszkania, ponieważ wirusa możemy przenosić na własnych dłoniach. Do zakażenia nie dochodzi, jeśli po powrocie z wirusem na dłoniach porządnie je umyjemy. Jednak czyszczenie dłoni nic nie da, jeśli wirus osiądzie na powierzchni.

Dzisiaj już nie ma wątpliwości, że ozonowanie to skuteczny sposób walki z COVID-19. Warto jednak pamiętać, że zabieg musi być przeprowadzony profesjonalnie, dlatego ozonator domowy nie jest wskazanym rozwiązaniem. Należy także mieć na uwadze, że ozonowanie mieszkań czy innych pomieszczeń działa doraźnie, dlatego proces powinien być regularnie powtarzany.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
skanowanie 3d Previous post Skanują produkty, samochody, a nawet budynki. Na czym polega skanowanie 3D?
baseny stelazowe Next post Jakie baseny stelażowe sprawdzą się w przypadku dzieci? Rozmiary, akcesoria, bezpieczeństwo

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz