Nowoczesne urządzenia skanujące potrafią nie tylko przenieść zapis z dokumentu na ekran komputera. Za ich pomocą można odwzorować w wirtualnej przestrzeni także trójwymiarowe obiekty. Czym dokładnie jest skanowanie 3D? Jakie jest jego zastosowanie?
Skaner 3D – co to jest?
Skanerami 3D nazywa się urządzenia, które mają na celu analizowanie obiektów albo otoczenia pod kątem ich kształtów. Zebrane przez nie dane pozwalają na tworzenie modeli 3D.
Aktualnie skanowanie 3D prowadzone jest z użyciem różnych typów skanerów, co pozwala na uzyskanie optymalnych efektów nawet w przypadku większych przestrzeni, na przykład budynków lub otoczenia.
Jako że sprzęt pozwalający na skanowanie 3D – https://3dfrog.pl/skanowanie-3d/ jest kosztowny, najczęściej usługi w tym zakresie zlecane są firmom, które nim dysponują. Mogą one wtedy zaoferować swoim klientom kompleksową obsługę w ramach skanowania oraz dostarczenia powstałej dokumentacji. Wybrane z nich oferują także usługi dodatkowe, które obejmują tworzenie wizualizacji, drukowanie 3D.
Zastosowanie skanowania 3D
Skanowanie trójwymiarowe ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane jest obecnie w wielu dziedzinach przemysłu, między innymi w zakładach produkcyjnych, medycynie, architekturze, budownictwie i inżynierii lądowej.
Za pomocą skanowania 3D bardzo często prowadzona jest inżynieria odwrotna, czyli przygotowanie projektu na podstawie istniejącego już obiektu. Dzięki temu można odtworzyć jego dokumentację, gdy nie jest ona dostępna.
Skanowanie 3D prowadzone jest również w celu prototypowania, w tym szybkiego prototypowania, czyli tworzenia pojedynczych prototypów przed wprowadzeniem do produkcji całej linii produktów.
Warto także wspomnieć o zastosowaniu skanerów 3D w architekturze, gdzie używane są one do tworzenia planów nawet bardzo złożonych obiektów, na przykład zabytków. Pozwalają wtedy na przygotowanie ich projektów 3D wraz z wizualizacjami.
Jak odbywa się skanowanie 3D?
Proces skanowania 3D jest zależny od wybranej technologii. Metody skanowania dzielone są na dwie kategorie, czyli na skanowanie kontaktowe oraz bezkontaktowe. Z kolei skanowanie 3D bezkontaktowe jest dzielone na aktywne i pasywne.
Najczęściej stosowane są skanery bezkontaktowe, które emitują promieniowanie albo światło i wykrywają jego odbicia. Mają one formę detektorów, które mogą być ustawione z dala od skanowanego obiektu, co sprawdza się także w przy skanowaniu budynków, przestrzeni.
Po zebraniu danych o obiekcie są one obrabiane. Powstała chmura punktów może być wykorzystana do wykonania projektu, wizualizacji, kontroli jakości, druku 3D.