Czym jest team building i jakie są jego zalety?

0 0
Read Time:2 Minute, 23 Second

Silny, zgrany, zmotywowany zespół może pracować efektywniej oraz dążyć do zamierzonych celów. Tymczasem niemal każdy zespół, czy to nowy, czy istniejący już od pewnego czasu, boryka się z pewnego rodzaju problemami, które stanowią tak zwane wąskie gardła. Hamują one pewne procesy, a czasami wręcz doprowadzają do porażek, zamiast do sukcesów. Dlatego też tak ważny jest team building, który przynosi wiele, także nieoczywistych, korzyści.

Jakie problemy najczęściej występują w zespołach?

Marzeniem każdego lidera jest prowadzić zintegrowany zespół, który wspólnie dąży do wyznaczonych celów. Niemniej jednak na swojej drodze jego członkowie często napotykają problemy, które są hamulcem rozwoju. Podstawowym, najczęściej występującym problemem, jest niewłaściwa komunikacja bądź całkowity jej brak. W rezultacie członkowie zespołu nie otrzymują odpowiednich informacji na czas. Kolejnym problemem jest niski poziom integracji, który może wynikać na przykład ze zbyt młodego wieku zespołu. Czasami powodem jest też rozbieżność wiekowa jego członków. W zespołach bardzo często brakuje określenia ról i motywacji do działania – ich członkowie nie do końca wiedzą, jakie zadania im wyznaczono, co może być efektem nieodpowiedniego zarządzania. Problemem, z którym boryka się wiele zespołów, jest ich niestabilność. Często zmiany personalne, degradacje czy awanse nie wpływają pozytywnie na poczucie jedności.

Rola team building w budowaniu silnego zespołu

Każdy zespół, który boryka się z przynajmniej jednym z wymienionych problemów, powinien postawić na team building. Czym on właściwie jest? Otóż w przeciwieństwie do powszechnie panującej opinii, team building nie jest jednorazowym wydarzeniem, który ma na celu zintegrowanie grupy, a procesem. Podstawowym zadaniem jest znalezienie słabych punktów, przez które zespół nie może się rozwijać i efektywnie pracować. Warto więc wyznaczyć cel team buildingu – integrowanie grupy, rozwiązanie konfliktów czy usprawnienie procesów komunikacyjnych. Team building może przybrać różne formy, najczęściej jest to:

  • gra terenowa – pomaga usprawnić komunikację i poznać umiejętności poszczególnych członków grupy,
  • ćwiczenie team building – pozwala usprawnić procesy zarządcze i zdobyć nowe umiejętności,
  • event team building – ponosi motywację członków zespołu,
  • szkolenie – pozwala nauczyć się radzić sobie z negatywnymi emocjami, a także lepiej zarządzać poszczególnymi procesami.

Korzyści, jakie przynosi team building

Wśród oczywistych korzyści, jakie przynosi zespołom team building, można wymienić:

  • integrację,
  • poprawę komunikacji,
  • wzrost zaufania i motywacji,
  • usprawnienie procesów zarządczych.

Niemniej jednak team building przynosi również inne korzyści. Podstawową z nich jest możliwość poznania umiejętności członków zespołu czy ich talentów, które mogą przydać się w codziennej pracy. Team building pozwala także wyłonić nowego lidera, jeśli zachodzi taka konieczność bądź gdy poprzedni lider nie jest w stanie efektywnie zarządzać zespołem. Kreatywne zajęcia to doskonały sposób na firmową rutynę, która daje się we znaki szczególnie doświadczonym pracownikom. Tego typu aktywności dają nową energię do działania, która przekłada się na efektywność pracy. Warto także zauważyć, że dzięki team building pracownicy poznają nie tylko poszczególnych członków swojego zespołu, ale również innych zespołów, z którymi współpracują. Przekonują się, że za adresami mailowymi czy numerami telefonów stoją ludzie, z którymi można porozmawiać nie tylko na tematy stricte służbowe.

Zobacz przykładowe propozycje na zintegrowanie zespołu na pracowniagier.com

About Post Author

redakcja

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
zawód Previous post Praca na studiach – jak można dorobić?
aranzacja wnetrz Next post Styl eko we wnętrzach – najmodniejszy trend wnętrzarski 2022

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz