Większość z nas uważa, że oszczędzanie jest ważne, jednak w praktyce okazuje się, że niewielu ludzi kontroluje swoje wydatki. Bardzo często zdarza się, że nie możemy zaoszczędzić, gdyż popełniamy błędy, które udaremniają wszystkie podjęte dotychczas wysiłki. Jakie są typowe błędy przy oszczędzaniu i co możemy zrobić, żeby ich unikać? – podpowiada Egazetka.com
Uważamy, że nie mamy z czego oszczędzać
Wielu Polaków nie rozpoczyna oszczędzania, gdyż jest zdania, że nie ma z czego odłożyć pieniędzy. W niektórych przypadkach może to być prawdą. Oznacza to jednak, że za mało zarabiamy i powinniśmy podjąć kroki, które zmienią ten stan rzeczy. Najłatwiej jest iść do szefa i poprosić o podwyżkę. Jeżeli jednak jest to niemożliwe, nie powinniśmy się poddawać. Być może jest to dobry czas na zmianę pracy. Dobrym pomysłem w przypadku niektórych osób może okazać się wzięcie dodatkowych zleceń lub skorzystanie z oferty agencji pracy tymczasowej (agencje często oferują elastyczne godziny pracy, dzięki czemu dodatkowe zajęcie można pogodzić z etatem).
Wydajemy zaoszczędzone pieniądze
Powszechnym problemem jest wydawanie wszystkich zaoszczędzonych pieniędzy. Są osoby, które rozpoczynają oszczędzanie i przez pewien czas odkładają drobne kwoty. Na ich horyzoncie pojawia się jednak okazja, której nie mogą się oprzeć (na przykład kupno fantastycznego samochodu w bardzo okazyjnej cenie). Dokonujemy zakupu myśląc, że taka okazja się już nie powtórzy. W rezultacie nasze oszczędności zostają wyzerowane, a my musimy zaczynać oszczędzanie od początku. Tylko, że nie zawsze znajdujemy motywację…
Nieumiejętnie korzystamy z promocji
Są osoby, którym wydaje się, że korzystanie z gazetek promocyjnych jest równoznaczne z oszczędzaniem pieniędzy. Niestety nie do końca tak jest. Sklepy tworzące gazetki promocyjne myślą o swoim zarobku, a nie o naszych oszczędnościach. Jeżeli więc nie nauczymy się korzystać z materiałów promocyjnych, będziemy z dużym prawdopodobieństwem wydawać więcej niż robiąc zakupy bez nich. Ważne jest, żeby korzystać z gazetki tylko przy okazji, a nie kompulsywnie kupować przecenione produkty.
Staramy się błyskawicznie pomnożyć swoje oszczędności
Wielu (zwłaszcza młodych ludzi) w pewnym momencie wpada na pomysł, żeby błyskawicznie pomnożyć zgromadzone oszczędności. Decydują się na różnego rodzaju niepewne inwestycje, choć nie mają żadnego pojęcia o inwestowaniu. W efekcie szybko tracą pieniądze, które przez tyle czasu odkładali. Jest to bardzo demotywujące i może skutecznie zniechęcić do dalszego oszczędzania.
Nie angażujemy w oszczędzanie swoich bliskich
Wielkim problemem, który na dłuższą metę uniemożliwia oszczędzanie jest brak zaangażowania bliskich nam osób w cały proces. Kiedy my zaczynamy oszczędzać, jednak nasz partner i dzieci nie mają na to najmniejszej ochoty, prawdopodobnie nie odniesiemy sukcesu. Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć jest przekonanie naszych bliskich jak ważne jest oszczędzanie i wytłumaczenie im, dlaczego powinniśmy zacząć odkładać pieniądze. Pamiętajmy przy tym, że oszczędzanie nie może oznaczać odmawiania sobie wszystkich przyjemności (wówczas nikt nie wytrwa w nim długo – jesteśmy bowiem ludźmi, a nie robotami).