W ostatnich latach znacznie spadła opłacalność chowu trzody chlewnej. Z uwagi na pandemię przerwano łańcuchy dostaw, a współczesny kryzys gospodarczy doprowadził do dynamicznego wzrostu cen wszelkich produktów. W przypadku trzody chlewnej ponad 70 procent kosztów stanowi żywienie, stąd też duża rozwaga rolników w tej kwestii. Na czym polega intensywne żywienie świń?
Prosięta – optymalne warunki po odsadzeniu od matki
W tradycyjnym chowie trzody chlewnej prosięta odsadzane są od matki przeważnie w 3-4 tygodniu. Niestety intensywne żywienie świń zmusza wielu rolników to wykonania tej czynności o wiele wcześniej. Prosięta odsadzane są od matki już w 7 dni po narodzinach, wówczas należy im zapewnić najlepsze warunki.
Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie środowisko i poziom wilgotności, czystą ściółkę i temperaturę (tutaj najczęściej wymagane jest dodatkowe źródło ciepła). Zapewnienie powyższych jest niezwykle ważne w żywieniu prosiąt, ponieważ w tym czasie rozwijają się predyspozycje do pobierania dużej ilości paszy. Kojec ma być zatem czysty i suchy, mając na względzie fakt, że u młodych prosiąt często dochodzi do biegunek.
Wprowadzanie pasz treściwych
Przez pierwsze 7 dni prosięta żywią się wyłącznie mlekiem matki. Po tym czasie następuje intensywne żywienie świń, które rozpoczyna się podawaniem mieszanek pasz o wysokiej strawności. Pasza powinna być podawana w formie granulowanej, wskazane jest także stosowanie dodatków smakowo-zapachowych w celu zachęty młodych do pobrania pokarmu.
Od samego początku należy zapewnić prosiętom prawidłowy rozwój mikroflory jelitowej poprzez stosowanie pre- i probiotyków. Wszelkie składniki paszy muszą wyróżniać się wysoką przyswajalnością, co wpłynie na szybki wzrost i rozwój trzody chlewnej.
Najważniejsze założenia
Prawidłowe dawkowanie paszy należy opierać na założeniach energetycznych. I tak na przykład prosięta o masie 5 kg i przyroście dobowym 300 g muszą pobrać 5,2 mega dżuli energii metabolicznej, a prosięta o masie 20 kg i przyroście dobowym 700 g muszą pobrać 14,7 mega dżuli energii metabolicznej.
W zależności od zapotrzebowania energetycznego należy zapewnić odpowiednią ilość białka i aminokwasów, a także – w zależności od intensywności – lizyny. Co powinno znaleźć się w składzie paszy dla 7-dniowych prosiąt? Zaleca się mieszankę pszenicy, kukurydzy, suszonej serwatki, mleka odtłuszczonego, mączki rybnej, tłuszczu, suszonej plazmy krwi, lizyny, tryptofanu i treoniny.
Od czego zależy przyrost i zużycie paszy?
Intensywne karmienie świń polega na podawaniu zbilansowanej kaszy w systemie „do woli”. Przyrost loch i knurów będzie zależeć od wielu czynników, takich jak rodzaj paszy, warunki panujące w gospodarstwie, a nawet pora roku. Niemałe znaczenie mają też higiena chlewni czy stężenie gazów toksycznych. Rolnicy w szczególności powinni zwracać uwagę na czyste poidła i stały dostęp do świeżej wody. Warto przy tym pamiętać, że to nie uwarunkowania genetyczne, a odpowiednie warunki dobrostanu mają wpływ na prawidłowy rozwój świń.
Partnerem materiału jest Livelle.