Na czym polega intensywne żywienie świń?

zywienie swin
0 0
Read Time:2 Minute, 10 Second

W ostatnich latach znacznie spadła opłacalność chowu trzody chlewnej. Z uwagi na pandemię przerwano łańcuchy dostaw, a współczesny kryzys gospodarczy doprowadził do dynamicznego wzrostu cen wszelkich produktów. W przypadku trzody chlewnej ponad 70 procent kosztów stanowi żywienie, stąd też duża rozwaga rolników w tej kwestii. Na czym polega intensywne żywienie świń?

Prosięta – optymalne warunki po odsadzeniu od matki

W tradycyjnym chowie trzody chlewnej prosięta odsadzane są od matki przeważnie w 3-4 tygodniu. Niestety intensywne żywienie świń zmusza wielu rolników to wykonania tej czynności o wiele wcześniej. Prosięta odsadzane są od matki już w 7 dni po narodzinach, wówczas należy im zapewnić najlepsze warunki.

Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie środowisko i poziom wilgotności, czystą ściółkę i temperaturę (tutaj najczęściej wymagane jest dodatkowe źródło ciepła). Zapewnienie powyższych jest niezwykle ważne w żywieniu prosiąt, ponieważ w tym czasie rozwijają się predyspozycje do pobierania dużej ilości paszy. Kojec ma być zatem czysty i suchy, mając na względzie fakt, że u młodych prosiąt często dochodzi do biegunek.

jak karmic swinie

Wprowadzanie pasz treściwych

Przez pierwsze 7 dni prosięta żywią się wyłącznie mlekiem matki. Po tym czasie następuje intensywne żywienie świń, które rozpoczyna się podawaniem mieszanek pasz o wysokiej strawności. Pasza powinna być podawana w formie granulowanej, wskazane jest także stosowanie dodatków smakowo-zapachowych w celu zachęty młodych do pobrania pokarmu.

Od samego początku należy zapewnić prosiętom prawidłowy rozwój mikroflory jelitowej poprzez stosowanie pre- i probiotyków. Wszelkie składniki paszy muszą wyróżniać się wysoką przyswajalnością, co wpłynie na szybki wzrost i rozwój trzody chlewnej.

Najważniejsze założenia

Prawidłowe dawkowanie paszy należy opierać na założeniach energetycznych. I tak na przykład prosięta o masie 5 kg i przyroście dobowym 300 g muszą pobrać 5,2 mega dżuli energii metabolicznej, a prosięta o masie 20 kg i przyroście dobowym 700 g muszą pobrać 14,7 mega dżuli energii metabolicznej.

W zależności od zapotrzebowania energetycznego należy zapewnić odpowiednią ilość białka i aminokwasów, a także – w zależności od intensywności – lizyny. Co powinno znaleźć się w składzie paszy dla 7-dniowych prosiąt? Zaleca się mieszankę pszenicy, kukurydzy, suszonej serwatki, mleka odtłuszczonego, mączki rybnej, tłuszczu, suszonej plazmy krwi, lizyny, tryptofanu i treoniny.

Od czego zależy przyrost i zużycie paszy?

Intensywne karmienie świń polega na podawaniu zbilansowanej kaszy w systemie „do woli”. Przyrost loch i knurów będzie zależeć od wielu czynników, takich jak rodzaj paszy, warunki panujące w gospodarstwie, a nawet pora roku. Niemałe znaczenie mają też higiena chlewni czy stężenie gazów toksycznych. Rolnicy w szczególności powinni zwracać uwagę na czyste poidła i stały dostęp do świeżej wody. Warto przy tym pamiętać, że to nie uwarunkowania genetyczne, a odpowiednie warunki dobrostanu mają wpływ na prawidłowy rozwój świń.

Partnerem materiału jest Livelle.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
jak prwidlowo oszczedzac Previous post Gazetki promocyjne: typowe błędy przy oszczędzaniu
nowa technologia Next post Co warto wiedzieć o nowoczesnej technologii Hob2Hood?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz