Obrazy to bezapelacyjnie jeden z najlepszych sposobów na dekorowanie pomieszczeń. W jednej chwili mogą one całkowicie zmienić charakter wnętrza, nadać mu stylu i klimatu a także zaakcentować gust i upodobania mieszkańców. Wbrew pozorom, aby uzyskać pożądany efekt nie wystarczy po prostu zawiesić obraz na ścianie w dowolnym miejscu.
Jak wieszać obrazy? Podstawowe zasady
Zarówno pojedyncze płótno jak i kompozycja kilku malowideł wymaga starannego zaplanowania i rozmieszczenia. Podstawową zasadą, którą kierujemy się wybierając obrazy na ścianę jest dopasowanie wymiarów płótna do wymiarów pomieszczenia oraz wolnej ściany. W małych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się obrazy o niewielkich wymiarach. Duże obrazy przytłoczą wnętrze i niepotrzebnie wybiją się na pierwszy plan, dając niestety niekorzystny efekt. Większe pomieszczenie pozwala na rozmieszczenie większej ilości dzieł i w większym formacie. Wiele zależy również od wielkości ścian, na których planujemy umieścić obrazy. Nawet w dużym salonie wolna ściana, na której może zawisnąć obraz nie zawsze musi być odpowiednio szeroka aby efektownie zawiesić na niej większe dzieło. Trzeba wziąć pod uwagę również odległość od pozostałych elementów wyposażenia i dekoracji. Obrazy nie powinny wisieć zbyt blisko zasłon, telewizora, zdjęć czy luster. Niekorzystnie wyglądają również wtedy gdy umieścimy je zbyt blisko framugi drzwi czy włączników świateł. Najlepsze miejsce na obraz to przestrzeń nad kanapą lub komodą oraz na wolnej ścianie za stołem jadalnianym. Są one wówczas dobrze widoczne i wyeksponowane i nie muszą konkurować np. z monitorem telewizora, który niestety skutecznie odwróciłby od nich uwagę.
Mini galeria czy pojedynczy obraz?
Wielkość obrazów to jedno, ale ich ilość to drugie. W zależności od metrażu pomieszczenia ale i od naszych indywidualnych upodobań, możemy zdecydować się na pojedyncze dzieło lub na mini galerię. Jeśli zawieszamy jeden obraz to nie powinien on być zbyt mały. Zginie wówczas na tle ściany pozostając niezauważonym. Jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca na ścianie to wybierzmy duży obraz na płótnie lub w ramie albo nowoczesną grafikę za szkłem. Nie zaleca się wieszanie wielkoformatowych portretów. Taki obraz szybko się znudzi i po krótkim czasie będzie bardziej męczył wzrok niż zachwycał. Mini galeria doskonale sprawdzi się na nieco mniejszej powierzchni ale jednocześnie pustej, pozbawionej dodatkowych dekoracji. Kompozycje składające się z kilku obrazków dzielą się na te o spójnej stylistyce i kolorystyce oraz takie, które żywo kontrastują ze sobą. Umiejętne rozmieszczenie kilku obrazów wymaga wyznaczenia wspólnego punktu, np. środek każdego z dzieł. Wówczas zachowamy harmonię i symetrię całej kompozycji. Wyjątek stanowią tryptyki, których wzór wyznacza wysokości poszczególnych części. Wybieranie tego typu dzieł to dobre rozwiązanie dla osób, które nie czują się na siłach by stworzyć własne, efektowne kompozycje a jednocześnie marzą o nieco innym niż klasyczne ustawieniu obrazów.
Jakich błędów powinniśmy unikać?
Podstawowym błędem jest wybór niewłaściwego rozmiaru obrazów, które przytłaczają lub giną na tle ścian i ogólnego wystroju wnętrza. Kolejnym błędem jest niedostosowanie kształtu ramy do kształtu ściany. Jeśli wolna przestrzeń, na której chcemy zawiesić obraz jest wyraźnie prostokątna, to nasza rama również powinna mieć taki kształt. Na powierzchni w kształcie kwadratu doskonale prezentują się kompozycje z czterech mniejszych obrazów ułożonych symetrycznie również w kształt kwadratu. Ważna jest również wielkość obrazu względem mebla, nad którym zawiśnie. Obraz powinien być umieszczony pośrodku mebla a jego szerokość wraz z ramą nie powinna być większa niż szerokość danego mebla. Kolejnym błędem popełnianym podczas dekorowania mieszkania obrazami jest zawieszanie ich za wysoko lub za nisko. Najlepszym rozwiązaniem jest wieszanie obrazów na wysokości wzroku lub tylko nieco wyżej. Wówczas obraz z pewnością zostanie zauważony przez nas i naszych gości.