Niezbędną częścią każdej instalacji elektrycznej jest właśnie rozdzielnia elektryczna. Wykorzystywana jest w halach produkcyjnych, zakładach usługowych, domach czy obiektach użyteczności publicznej. Można śmiało stwierdzić, że jest wykorzystywana praktycznie wszędzie. Rozdzielnia przyjmuje zazwyczaj postać skrzynki, a składają się na nią elementy sterujące i chroniące poszczególne obwody. Urządzenie kontroluje zatem wszystkie elementy należące do instalacji. Rozdzielnia elektryczne wykonana z wysokiej jakości materiałów będzie skutecznie dostarczać energię przez długie lata. Planując zakup rozdzielni elektrycznej, warto skonsultować się z odpowiednim fachowcem. Specjalista podpowie jaki rodzaj rozdzielni sprawdzi się w konkretnym przypadku.
Definicja rozdzielnicy elektrycznej
Szukając informacji na temat rozdzielnic znajdziemy wiele różnych definicji tego urządzenia. Najprościej mówiąc, jest to zespół połączonych ze sobą urządzeń elektromagnetycznych. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie służy do rozdzielania energii elektrycznej. Rozdzielnica łączy więc obwody z urządzeniami sterującymi. Łącznikiem jest zazwyczaj włącznik z przekaźnikiem. W skład rozdzielni wchodzi licznik, z którego wyprowadzone jest okablowanie zasilające poszczególne urządzenia w domu czy innym zakładzie. Znajdziemy w niej także bezpieczniki, które będą pełnić funkcję ochronną.
Jakie są rodzaje rozdzielnic elektrycznych?
Warto wspomnieć, że istnieje wiele rodzajów rozdzielnic elektrycznych. Chcąc zakupić rozdzielnicę, trzeba więc zastanowić się nad potrzebami budynku i wybrać odpowiedni model. Rodzaj jest uzależniony od przeznaczenia oraz instalacji w całym budynku. Rozdzielnia elektryczna zewnętrzna jest dość często wykorzystywana w domach. W budynkach nieprzemysłowych wykorzystuje się najczęściej rozdzielnice tablicowe. W sklepach, szkołach czy domach spotkamy więc rozdzielnice do 150 amperów. Wyróżniamy także rozdzielnice szafowe, w których natężenie wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy amperów. Z tego rodzaju są dostępne modele jednoprzedziałowe i wielkoprzedziałowe. Ten rodzaj zasila najczęściej bardzo duże firmy przemysłowe. Istnieją także rozdzielnice skrzynkowe. Wyróżniają je niewielkie rozmiary i bardzo łatwy montaż. Są również odporne na różne czynniki środowiskowe (deszcz, śnieg, wiatr czy promienie słoneczne) i uszkodzenia mechaniczne.
Zastosowanie rozdzielni
W urządzeniach znajdziemy wiele elementów, które pełnią różnorodne funkcje. Jest więc kilka podstawowych funkcji rozdzielni elektrycznych. Pierwszą z nich jest regulacja parametrów energii elektrycznej przez regulatory i PLC. Bardzo ważna jest także ochrona przed porażeniem użytkowników instalacji dzięki zastosowaniu bezpieczników. Dzięki wykorzystaniu styczników i przekaźników możliwe jest także zarządzanie pracą urządzeń sterowniczych. Zadaniem jest również przeprowadzenie czynności pomiarowych za pomocą liczników.
Gdzie można zamontować rozdzielnicę?
Najczęstszym miejscem umieszczenia rozdzielni jest zamykana szafka lub specjalna wnęka. Dość istotne jest to, że należy zamontować ją w takim miejscu, aby zawsze była łatwo dostępna. Częstym wyborem jest zatem hol lub korytarz obok wejścia do domu czy mieszkania. Szafki te należy umieścić w suchych pomieszczeniach. Rozdzielnie montowane na zewnątrz muszą mieć obudowę, która wykazuje odporność na warunki atmosferyczne. Rodzaj budowy rozdzielni ściśle łączy się z jej funkcjami. Rozdzielnia elektryczna zewnętrzna musi spełnić kilka dodatkowych wymogów dotyczących właśnie budowy skrzynki.