
Podejmowanie jakichkolwiek inwestycji, czy to na giełdzie, na rynku nieruchomości czy rynku walutowym, ma najczęściej na celu wypracowanie zysku w założonym okresie. Inwestycje nacechowane są określonym poziomem ryzyka, jakie akceptuje inwestor, który podejmuje się takiego działania. Sprawdźmy, jak rozpoznać perspektywiczną inwestycję w przypadku rynku nieruchomości oraz jak kupować mieszkania, a później sprzedawać je po wyższej cenie z zyskiem dla zbywcy?
Najważniejsze cechy dobrej inwestycji
Zasadniczo dobra, perspektywiczna inwestycja na rynku nieruchomości powinna być bezpieczna i przynieść zysk na poziomie z góry określonym, w założonym czasie. Nie można odpowiedzieć w jednoznaczny sposób na to, jak kupować mieszkania i sprzedawać z zyskiem. Trzeba rozważyć wiele kwestii dotyczących danej inwestycji, by móc na niej rzeczywiście zarobić.
Bezpieczeństwo inwestowania
Bezpieczeństwo inwestycji jest kwestią dyskusyjną. Wszystko zależy od tego, jaki jest poziom ryzyka możliwego do zaakceptowania przez inwestora. Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby przed np. zakupem nieruchomości w celach inwestycyjnych, zweryfikować, do kogo ona należy, czy osoba podająca się za jej właściciela rzeczywiście nim jest i czy na mieszkaniu nie ciąży np. hipoteka kaucyjna. Analizować trzeba dopasowanie nieruchomości do profilu inwestycyjnego. Należy zastanowić się, jak wiele ryzykujemy, jeśli kupimy takie mieszkanie? Czy będziemy w stanie je sprzedać za pożądaną kwotę za kilka tygodni czy kilka miesięcy? Na takie rozważania warto poświęcić trochę czasu.
Dopasowanie inwestycji do potrzeb i możliwości finansowych
Kupowanie nieruchomości wymaga posiadania odpowiednio wysokiego kapitału. Co prawda można posłużyć się kredytem bankowym, ale i tak inwestor musi mieć wkład własny w wysokości co najmniej 20 proc. wartości mieszkania.
Nie należy kupować stanowczo zbyt drogich nieruchomości, nawet jeśli wydaje nam się, że moglibyśmy je sprzedać z zyskiem za 2-3 miesiące. Dobrym rozwiązaniem jest mierzenie sił na zamiary, także finansowe. Poziom akceptacji ryzyka ściśle się z tym wiąże. Im droższa inwestycja, tym większe ryzyko. Inwestycja nie powinna nigdy spowodować zachwiania sytuacją finansową inwestora. Jeśli musimy pożyczyć znaczną kwotę pieniędzy na podjęcie zakupu mieszkania z myślą o jego późniejszej odsprzedaży, a wcześniej tego nie planowaliśmy, warto zastanowić się nad zasadnością inwestycji.
Tylna furtka inwestycji
Co stanie się, jeśli inwestycja, jaką podjęliśmy, okaże się mniej trafiona, niż początkowo sądziliśmy? W przypadku gdy mieszkanie kupione do odświeżenia okazało się mieszkaniem do kapitalnego remontu? Czy z takiej inwestycji można się wycofać bez straty pieniędzy? Trudno powiedzieć. Należy zawsze dokładnie sprawdzać stan techniczny kupowanej nieruchomości przeznaczonej do późniejszej odsprzedaży, aby nie okazało się, że będzie to przysłowiowa skarbonka bez dna. Wyjście z inwestycji powinno być możliwe praktycznie na każdym z jej etapów. Jeśli tak jest, to inwestycja pociągająca za sobą minimalny poziom ryzyka i śmiało można ją określić jako dobrą.
Przejrzysta i zrozumiała inwestycja
Kupno mieszkania, jego remont dla podniesienia wartości nieruchomości i sprzedaż z zyskiem lokalu mieszkalnego to inwestycja, która ma jasne zasady i będzie zrozumiała dla każdego inwestora. Warto podkreślić, że każda inwestycja, jakiej się podejmujemy, powinna być przejrzysta i zrozumiała. Dobrym pomysłem jest przygotowanie kosztorysu prac, jakie należy podjąć przy danej inwestycji mieszkaniowej, wraz z założeniem pewnego marginesu bezpieczeństwa.