Jak walczyć z oprawcą, którym jest mąż za pomocą prawa?

pomoc prawna
0 0
Read Time:2 Minute, 57 Second

Przemoc fizyczna i psychiczna jest bardzo częstym zjawiskiem, choć wydaje się, że czasy, gdy kobiety akceptowały przemoc już dawno minęły. Jednak jak się okazuje nie jest to wcale prawda, gdyż nadal wiele z nich, ze strachu bądź poczucia wstydu ją akceptuje. Jednocześnie przemoc coraz częściej przybiera inne znamiona i w wielu przypadkach dochodzi do przemocy psychicznej oraz ekonomicznej. Jak więc walczyć z oprawcą za pomocą prawa, gdy owym oprawcą jest mąż?

Rodzaje przemocy

Przemoc może mieć wiele oblicz. Wydaje się, że w XXI wieku kobiety są świadome swoich praw. Jednak niestety nadal wiele z nich akceptuje przemoc, a przy tym społeczeństwo nie pomaga ofierze. Szczególnie starszemu pokoleniu wydaje się, że jeżeli młoda kobieta nie jest bita, to przecież nie może dochodzić do żadnej formy przemocy, ale to nieprawda. Aktualnie oprawcy stosują wiele form zastraszania, a każda forma przemocy jest tak samo szkodliwa. Coraz częściej zamiast przemocy fizycznej stosowana jest przemoc psychiczna, emocjonalna, a także ekonomiczna. Poczucie własnej wartości u ofiar jest tak niskie, że same czują się winne, tym bardziej jeżeli nie mają wsparcia u pozostałej części rodziny, która bagatelizuje problemy. Dodatkowo poczucie wstydu, a także brak pieniędzy i całkowita zależność finansowa oraz źle pojmowane dobro dzieci sprawia, że krąg przemocy się zamyka. Jednak absolutnie na żadną przemoc nie można się zgadzać, licząc, że w końcu oprawca się zmieni. Bezwzględnie trzeba szukać pomocy.

Po pierwsze: załóż niebieską kartę

Każda ofiara przemocy może udać się na policję w celu założenia niebieskiej karty. Jest to specjalna procedura, która ma zapewnić bezpieczeństwo osobie, będącej ofiarą przemocy. W tym przypadku czynności mające na celu ochronę podejmowane są nie tylko przez policję, ale też przedstawicieli pomocy społecznej, a nawet oświaty, jeżeli ma się dzieci. Jeżeli zostanie wszczęta procedura niebieskiej karty, to rodzina będzie pod opieką wielu instytucji. Następnym etapem jest opracowanie indywidualnego planu pomocy. Instytucje mają oddziaływać na sprawcę przemocy, a także zastosować indywidualny plan pomocy dla całej rodziny. W przypadku jakichkolwiek niebezpiecznych zdarzeń należy dodatkowo wprowadzić ochronę rodziny. Ofiara może liczyć też na pomoc psychologiczną, przy czym pomoc jest w pełni bezpłatna i obejmuje nawet pomoc w uzyskaniu mieszkania socjalnego. Procedura niebieskiej karty najczęściej dotyczy przemocy fizycznej, bądź stosowana jest, gdy oprawca jest osobą uzależnioną.

Pomoc adwokata jest niezbędna

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, należy wprowadzić działania prewencyjne, nim dojdzie do jakiejś tragedii. Niestety zabójstwa w rodzinie nadal zdarzają się zbyt często. Niejeden adwokat od spraw karnych prowadzi sprawy o zabójstwo czy usiłowanie zabójstwa bądź ciężkie pobicie. Dlatego nim dojdzie do tragedii, warto podjąć właściwe działania. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wystąpienie o separację czy rozwód, a następnie staranie się o alimenty na siebie i dzieci. Tutaj musicie wiedzieć, że jeżeli nie macie środków do życia, a dodatkowo jesteście ofiarami przemocy, to na pewno otrzymacie alimenty. Nie musicie się też bać ostracyzmu społecznego, gdyż walka o siebie i swoje dobro jest tutaj najważniejsza.

Sprawy karne dotyczące przemocy w rodzinie

W sądach jest prowadzonych bardzo wiele spraw karnych. W przypadku wystąpienia ciężkiej przemocy domowej postępowanie prowadzone jest automatycznie, a więc postępowanie przygotowawcze prowadzi policja bądź prokurator, następnie wniesiony zostaje akt oskarżenia. Kolejnym etapem jest postępowanie rozpoznawcze, a potem już zostaje przedstawiony wyrok. Jednocześnie sąd ma możliwość zastosowania tymczasowego aresztu na wniosek prokuratora. Warto też wiedzieć, że ofiara ma możliwość uzyskania zakazu zbliżania się, a wszelkie jego nieprzestrzeganie zostanie surowo ukarane i może prowadzić do osadzenia oprawcy w więzieniu, gdy jego wyrok był w zawieszeniu.

Ofiarom przemocy należy się także bezpłatna pomoc psychologiczna. Warto z niej skorzystać, bo traumę przemocy nosi się w sobie przez całe życie, a przepracowanie problemów może pomóc się z nimi uporać.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fotowoltaika Previous post Co to są panele fotowoltaiczne?
mrowki w ogrodzie Next post Oto 5 skutecznych sposobów na zwalczanie mrówek w ogrodzie

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz