Z jednej strony mrówki są bardzo pożyteczne, gdyż zjadają niektóre szkodniki, z drugiej jednak potrafią skutecznie utrudniać funkcjonowanie w ogrodzie. Poprzez przekopywanie ziemi, tworzą kopce, które przeszkadzają podczas koszenia trawnika. Ponadto niejednokrotnie niszczą niektóre rodzaje roślin, szczególnie dopiero te kiełkujące. Mogą też przenosić rozmaite choroby. Aby cieszyć się pięknym ogrodem i ogródkiem warzywnym, trzeba znaleźć skuteczny środek na mrówki.
Zwalczanie mrówek – od czego zacząć?
Tak naprawdę zwalczanie mrówek nie jest niczym trudnym, jeśli powierzymy to zadanie doświadczonej osobie. Profesjonalista będzie wiedział, co na mrówki w ogrodzie podziała. W internecie pełno jest porad, jak pozbyć się mrówek. Poradniki podpowiadają: sól na mrówki w ogrodzie to najskuteczniejsza metoda. Jednak skuteczność tych metod jest doraźna, nie idzie w parze z długotrwałością efektu.
Pewność, że mrówki nie wrócą, daje tylko użycie odpowiednich środków biobójczych, a te posiadają jedynie firmy świadczące taką usługę, jak zwalczanie mrówek. Dlatego warto zacząć od zwrócenia się do odpowiedniej osoby, która zna sposoby na zwalczanie mrówek. Tacy specjaliści pracują w firmach oferujących usługę dezynsekcji, czyli ogólnie zwalczania owadów. Co zastosować na mrówki faraonki w domu i ogrodzie wiedzą takie firmy jak Stander. Wybierają optymalną w danej sytuacji metodę i szybko rozprawiają się z problemem.
Jak pozbyć się mrówek – najskuteczniejsze sposoby
Sposobów na zwalczanie mrówek jest bardzo wiele. Wśród nich znajdują się zarówno domowe, jak i profesjonalne metody. Jednak co na mrówki w ogrodzie jest najskuteczniejsze? Przedstawiamy 5 najlepszych, wielokrotnie sprawdzonych metod, które szybko pomogą się ich pozbyć:
1. Oprysk szczegółowy – jest w stanie dotrzeć nawet w najmniejsze zakamarki w ziemi, jak i w miejscu zamieszkania. Sprawdza się, gdy znajdziemy mrówki faraonki w domu lub w ogrodzie.
2. Metoda Ultra Low Volume – tak zwany oprysk drobnokroplisty, na którego skutek wytwarza się mgła bogata w środki zwalczające mrówki. Nie zaleca się go stosować wewnątrz domu (wymagałby zabezpieczenia produktów spożywczych i opuszczenia domu na czas rozpylania), ale w ogrodzie jak najbardziej.
3. Zwalczanie mrówek przy użyciu środków sypkich – kolejna metoda, która w ogrodzie sprawdzi się świetnie (o ile nie ma deszczowej pogody), ale w domu już niekoniecznie. Proszek może zostać zjedzony przez zwierzęta domowe, istnieje również ryzyko zabrudzenia tekstyliów.
4. Żelowanie – metoda na zwalczanie mrówek, którą można z powodzeniem stosować w domu i w ogrodzie. Działa tak, że żel kusi mrówki, które następnie przenoszą preparat do swoich gniazd. Oprócz feromonów, w żelu znajduje się również substancja trująca.
5. Jeśli ktoś woli spróbować bardziej naturalnego sposobu, może użyć mięty. Mrówki nie lubią tego zapachu i nie budują gniazd w jej pobliżu. Nie odstraszy ich zupełnie, ale sprawi, że kolonia oddali się od naszego ogrodu o kilka metrów.