Na czym polega doręczenie korespondencji przez komornika?

odbiór
0 0
Read Time:1 Minute, 45 Second

Obecnie doręczaniem korespondencji zajmuje się nie tylko poczta. Teraz takie uprawnienia mają także kancelarie komornicze. Kiedy komornik może doręczyć list?

Od kiedy komornik może doręczać korespondencję?

Znowelizowany w 2019 roku Kodeks postępowania cywilnego spowodował wiele zmian. Dotyczą one także kwestii doręczania korespondencji przez komornika.

Dotychczas korespondencja sądowa była doręczana jedynie przez pocztę. Listy wysyłane są wtedy w formie poleconych przesyłek i powinny być doręczone do rąk własnych adresata. Listonosz podejmuje dwie próby doręczenia przesyłki. Jeżeli będą one nieudane, list traktuje się jako doręczony. Nawet pomimo takich zasad działanie sądów było utrudnione, ponieważ w praktyce odbiorcy korespondencji często po prostu jej nie odbierali.

Właśnie dlatego w przepisach wprowadzono zmiany i od 2019 roku doręczenia komornicze stały się faktem. Nowelizacja sprawa spowodowała, że powód ma obowiązek doręczenia pisma sądowego do pozwanego, gdy ten nie odebrał awiza z poczty. Wówczas obowiązek doręczenia korespondencji może być przekazany do kancelarii komornika.

Jak wygląda doręczenie korespondencji przez kancelarię komorniczą?

Procedura doręczenia korespondencji przez komornika polega na doręczeniu jej osobiście lub przez asesora komorniczego bezpośrednio do adresata. Zatem prowadzący doręczenie korespondencji komornik – https://www.gliwicekomornik.pl/dokumenty/ bądź asesor udają się osobiście do miejsca zamieszkania adresata, aby przekazać mu list.

Jeżeli komornik zastanie adresata na miejscu, w takim przypadku przekazuje mu list. Odbiorca korespondencji składa wtedy podpis na pokwitowaniu. Gdy jednak nie chce złożyć ona swojego podpisu, wtedy także jest to odpowiednio odnotowane w protokole. Wobec tego oznacza to, że niepotwierdzenie otrzymania korespondencji wcale nie oznacza, że doręczenie było nieskuteczne.

Gdy natomiast komornik nie zastaje adresata, ale pod danym adresem mieszkają inne osoby, wtedy ma obowiązek poinformowania ich o celu wizyty oraz o tym, że na adresata czeka korespondencja do odebrania. Wtedy adresat ma 14 dni na to, aby odebrać pisma z kancelarii komornika. Jeżeli z kolei komornik nikogo nie zastanie na miejscu, wtedy powinien on poinformować o próbie doręczenia korespondencji sąsiadów. Może także wypytać ich, czy osoba, do której ma doręczyć korespondencję, przebywa obecnie pod danym adresem. Fakt braku zastania odbiorcy oraz inne informacje także umieszczane są w protokole.

Dokładne informacje związane z procedurą dostarczenia korespondencji za pośrednictwem komornika można znaleźć na stronach WWW kancelarii.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
funkcjonalność Previous post Jak zabezpieczyć balkon francuski? Sprawdź pomysły!
siatki zgrzewane Next post Siatki zgrzewane – kiedy stosowane są najczęściej?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz