Rak krtani należy do jednych z najpowszechniej występujących nowotworów szyi i głowy. Chociaż ten rodzaj choroby nowotworowej daje dosyć charakterystyczne objawy, to jednak są one przez nas często bagatelizowane. A przecież jego wczesne wykrycie i podjęcie odpowiedniego leczenia daje duże szanse na pokonanie choroby i przeżycie. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę? Co powinno nas zaniepokoić?
Przyczyny raka krtani
Zastanówmy się, jakie są przyczyny występowania tego rodzaju nowotworu. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że najbardziej narażeni na wystąpienie nowotworu krtani są osoby, które nałogowo palą papierosy i dodatkowo regularnie spożywają alkohol . Na raka krtani możemy również jednak zachorować w wyniku zakażenia wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Nowotwór ten może również wystąpić u osób, które często narażone są na działanie szkodliwych substancji chemicznych. Mamy tutaj na myśli takie substancje jak kwas siarkowy, pył drzewnym, a także azbest. Również osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy należą do grupy najbardziej zagrożonej wystąpieniem raka krtani. W dalszej kolejności należy również wymień czynniki genetyczne.
Rak krtani – objawy
Jakie obawy powinny u nas wzbudzić niepokój? W pierwszej kolejności rak krtani objawia się przewlekłą chrypką. Niemniej jednak warto podkreślić, że w początkowe stadium tej choroby przebiega w zasadzie bezobjawowo. Dlatego też jego wykrywalność na wczesnym etapie jest w zasadzie znikoma. Oprócz chrypki, jako główne objawy raka krtani, warto również wymienić takie dolegliwości jak świst krtaniowy czy też bezgłos. Oczywiście również osoby, które cierpią na chroniczny ból gardła powinny udać się do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiednich badań. W zaawansowanym stopniu zaawansowania choroby możemy również liczyć się z takimi objawami, jak trudności w połykaniu pokarmów stałych, czy też duszności, a także powiększonymi węzłami chłonnymi i okolicy szyi.
Diagnostyka raka krtani
Jakie jednak badania powinniśmy przeprowadzić, aby upewnić się że mamy akurat do czynienia z tym rodzajem nowotworu? Przede wszystkim podstawowym badaniem wykonywanym przy podejrzenie wystąpienia raka krtani jest laryngoskopia. Dodatkowo można również posiłkować się tomografią komputerową, badaniem USG, czy też biopsją węzłów chłonnych. Ten zestaw badań pozwala z dużą dokładnością określić, czy mamy do czynienia z nowotworem krtani i w jakim stopniu zaawansowania znajduje się aktualnie choroba.