Według zdecydowanej większości specjalistów rak trzustki należy do grupy najbardziej agresywnych i najgorzej rokujących dla pacjenta nowotworów. Choroba ta dość długim etapie rozwoju przebiega w zasadzie w sposób bezobjawowy, dlatego też rak trzustki jest dość stosunkowo trudny do wykrycia. A tylko zdiagnozowanie go we wczesnym stadium rozwoju, daje szansę pacjentowi na skuteczne leczenie i przedłużenie życia. Zastanówmy się, co przyczynia się do rozwoju tej choroby? Jak wygląda profilaktyka raka trzustki?
Co przyczynia się do rozwoju raka trzustki?
Jakie zatem aspekty mogą znacznym stopniu przyczynić się do wystąpienia raka trzustki? Trudno jest wskazać jakieś charakterystyczne przyczyny, które determinują pojawienie się i rozwój raka trzustki. Specjaliści podkreślają, że kwestia ta jak do tej pory nie jest dość dobrze zbadana przez naukę. Niemniej jednak na podstawie dotychczasowych badań udało się ustalić kilka ważnych czynników, które mogą mieć wpływ na pojawienie się tego typu schorzenia. Czynnikiem mogącym zwiększyć ryzyko wystąpienia i rozwoju raka trzustki jest stosowanie diety która zawiera w sobie znaczne ilości tłuszczy zwierzęcych, a także węglowodanów. Specjaliści podkreślają również znaczny wpływ palenia papierosów i regularnego spożywania alkoholu na zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworu trzustki. Bardzo ważne znaczenie mają również czynniki genetyczne. Osoby, u których w rodzinie wcześniej wystąpiła już taka choroba, również są w znacznym stopniu narażone na pojawienie się raka trzustki.
Profilaktyka raka trzustki
Co zatem możemy zrobić, aby w znacznym stopniu zniwelować ryzyko pojawienia się tej choroby u nas? Przede wszystkim starajmy się po prostu prowadzić zdrowy tryb życia, a także regularnie korzystać z badań profilaktycznych, aby stale monitorować stan swojego zdrowia. Wystarczy również, że nie będziemy palić papierosów i ograniczymy alkohol, a także przejdziemy na dietę pozbawioną tłuszczów, to już ryzyko wystąpienia u nas raka trzustki znacząco zmaleje. Wcześniej wspomnieliśmy, że rak trzustki wykryty na bardzo wczesnym etapie rozwoju nie musi wcale oznaczać dla nas wyroku. Albowiem wówczas guza można jeszcze operacyjnie wyciąć. Dlatego warto się regularnie badać. Przede wszystkim do podstawowych badań z zakresu profilaktyki raka trzustki zaliczyć należy morfologię krwi, a także test obciążenia glukozą. Niezbędne będzie również wykonanie USG jamy brzusznej. W grę wchodzi tutaj także tomografia komputerowa jamy brzusznej. W dalszej kolejności warto również przeprowadzić badanie endoskopowe, a także specjalistyczne badanie krwi na obecność markerów rakowych typowych dla nowotworów trzustki.