Ratunku! Mój szczeniak gryzie!

0 0
Read Time:2 Minute, 18 Second

Stało się – w domu pojawił się słodki szczeniak, który od razu stał się ulubieńcem całej rodziny. Kto tylko może, rozpieszcza go na wszelkie sposoby, pozwalając psiakowi na wszystko. Zwierzątko jest jednak bardzo sprytne i szybko wykorzystuje miękkie serca domowników, by dopuszczać się rzeczy, których nie powinno. Kiedy szczenię zaczyna podgryzać ręce i nogawki, pora na pierwsze lekcje wychowania.

To nie tak jak pisali w książkach

Jeszcze przed zakupem pieska przyszli właściciele zastanawiają się jak wychować szczeniaka. Zaopatrują się w fachową literaturę, z której wynika wiele porad. Rzeczywistość jednak weryfikuje codzienne zachowanie psiaka, co z przerażeniem obserwują posiadacze swojej słodkiej i energicznej kulki.

Prawie każdy pies w wieku około 3-5 miesięcy wchodzi w fazę rozwoju, która polega głównie na gryzieniu napotkanych przedmiotów, ludzkich rąk oraz ubrań. To całkiem normalne – pies poznaje w ten sposób otoczenie i sprawdza, na ile może sobie pozwolić wśród domowników. Uśmiech na twarzy właściciela jest dla niego zachętą i utrwala nieprawidłowe zachowania. Nic dziwnego, że późniejsze uwagi z ust pana spotykają się z niezrozumieniem. Jak to? Przecież tydzień temu wolno mi było to robić! – tak właśnie myśli pies.

Przekierowanie uwagi na zabawkę

Gryzienie wśród szczeniaków ma też swoje źródło w zmianie uzębienia. Swędzące dziąsła bywają powodem frustracji. Jak wychować szczeniaka już na tym etapie? Moment, w którym pies zaczyna podgryzać domowników, to sygnał na to, że trzeba skupić uwagę psiaka na czymś innym. Niech to będzie ulubiony szarpak lub pluszowa maskotka (bez plastikowych elementów).

W praktyce najlepiej sprawdzają się twarde przedmioty, dlatego dobrym rozwiązaniem jest także podanie psu zamrożonej marchewki. Warzywo schłodzi bolące dziąsła, a pies odczuje ulgę i być może odpuści sobie dalsze ataki na najbliższych.

Nauka na zewnątrz

Bywa i tak, że źródłem problemów ze szczeniakiem jest jego niespożytkowana energia. W miarę możliwości należy zapewniać psy odpowiednią dawkę ruchu oraz zabawy na świeżym powietrzu. Najlepiej, aby maluch skupiał swoją uwagę na węszeniu – eksploracja terenu sprawi, że pies nagromadzi pełno bodźców, które następnie rozładuje dłuższym snem.

Spacer to także idealny moment na zabawę ze swoim czworonogiem. Wybierając się na zewnątrz, warto zaopatrzyć się w piłkę, szarpak, frisbee lub patyk – cokolwiek, czym można rzucać i za czym pies chętnie pobiegnie. Można też pobawić się w rozrzucanie i szukanie przysmaków. Pieski uwielbiają takie zabawy! Urozmaicony trening w połączeniu ze spacerem sprawią, że psu przejdzie ochota na gryzienie domowników.

Pies niszczy przedmioty pod nieobecność rodziny

Co w sytuacji, gdy właściciele spędzają kilka godzin w pracy, a pies w tym czasie niszczy przedmioty w domu? Jak wychować szczeniaka i przyzwyczaić go do nieobecności rodziny? Najlepiej wyćwiczyć to stopniowo, zostawiając psa na kilka sekund w pustym pomieszczeniu i nagradzać za dobre zachowanie. Czas ten powinien ulegać wydłużeniu, aby maluch wiedział, że nie zawsze jest dla niego czas, gdy domaga się uwagi.

Partnerem materiału jest portal o psach Nosem.pl.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
pralka slim Previous post Nowoczesne rozwiązanie dla dużych potrzeb, czyli pralka typu slim
zawód Next post Praca na studiach – jak można dorobić?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz