Właściciele psów i innych czworonogów są zobowiązani dbać o ich zdrowie. Muszą im zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju. Ważne jest także zapewnienie zwierzętom bezpieczeństwa. Jednym ze sposobów jest znakowanie zwierząt mikroczipem.
Znakowanie mirkoczipem – co to oznacza?
Identyfikacja zwierząt mikroczipem to rozwiązanie, które staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne. To jedna z najmniej szkodliwych metod znakowania zwierząt. Mikroczip pozwala uzyskać informację dotyczącą właściciela, a także aktualnych szczepień zwierzęcia. Znakowanie zwierząt mikroczipami w Krakowie dokonywane jest w gabinetach weterynaryjnych. Znakowanie odbywa się poprzez iniekcję, czyli zastrzyk. W jej trakcie mikroprocesor zostaje umieszczony podskórnie z lewej strony szyi, w połowie jej długości lub na grzbiecie między łopatkami. Sam w sobie zabieg przypomina zastrzyk. Nie powoduje żadnych reakcji alergicznych. Psy, koty i fretki czipuje się podczas pierwszych wizyt u weterynarza. Znakowania można również dokonać w późniejszym okresie.
Po co należy zaczipować zwierzę?
Elektroniczne znakowanie zwierząt jest bardzo potrzebne. Pozwala na jednoznaczną identyfikację zwierzęcia i przypisanie go do właściciela. To najlepsza pomoc w przypadku kradzieży lub zaginięcia zwierzęcia. Posiadając psa, kota czy fretkę warto rozważyć czipowanie zwierzęcia. Szczepienie psów w Krakowie na Podgórzu może odbyć się dokładnie w tym samym okresie, jak znakowanie.
Czip jest niezbędny w trakcie podróży zagranicznych. Elektroniczne znakowanie jest niezbędne, aby zwierzęciu wystawić paszport. Bez tego dokumentu nie będzie możliwa podróż z pupilem za granicę. W paszport zwierzęcia wklejony jest kod kreskowy mikroczipa. Na granicy, podczas kontroli jest on porównywany z odczytem z czipa umieszczonego w ciele zwierzęcia. Zwierzak, przekraczający granicę ze swoim właścicielem, jest sprawdzany przez służby celne, graniczne czy też weterynaryjne.
Aby znakowanie zwierząt miało sens, muszą one być zaczipowane i zarejestrowane w bazie. Ułatwi to identyfikację czworonoga i ułatwi ewentualne poszukiwanie zaginionego zwierzaka.