To mit, że trądzik pospolity jest wyłącznie młodzieżowym problemem. Zmagają się z nim także dorośli, a niedoskonałości na skórze twarzy spędzają sen z powiek zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Jakie są przyczyny trądziku? W jaki sposób sobie z nim radzić?
Co to jest trądzik pospolity?
Trądzik pospolity (acne vulgaris) to przewlekła choroba skóry, a dokładniej – zapalenie gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Szacuje się, że z problemem trądziku zmaga się ponad 80% nastolatków, między 40-55% osób po 25 roku życia i około 8% dorosłych w wieku 35-44 lata, chociaż choroba ta może występować u osób w każdym wieku. Charakterystycznymi objawami trądziku są zaskórniaki, nazywane wągrami, i bolesne krosty, zwane niekiedy pryszczami, które mają postać zaczerwienionych grudek z ropną zawartością. Zaskórniaki i wypryski pojawiają się najczęściej w okolicach twarzy, ale też na plecach, tułowiu, klatce piersiowej, czy na pośladkach i w okolicach intymnych. W ciężkich postaciach trądziku krosty zlewają się ze sobą, tworząc tzw. torbiele. Następstwem choroby mogą być wtedy blizny, przebarwienia i inne zmiany skórne.
Jakie są przyczyny trądziku pospolitego?
Naukowcy wskazują na różnorakie uwarunkowania występowania trądziku. Wśród najważniejszych przyczyn wymienia się podłoże genetyczne i zaburzenia hormonalne, a po okresie dojrzewania większą rolę odgrywają takie czynniki jak chroniczne zmęczenie, przewlekły stres, nieprawidłowa dieta (np. słodycze, alkohol, zbyt dużo nabiału i tzw. „śmieciowego jedzenia”) i nieodpowiednia higiena skóry twarzy. Trądzik pospolity wywołują także niektóre leki (dlatego przed ich użyciem zawsze należy skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą oraz zapoznać się z ulotką), ale także kosmetyki z niepewnego źródła i zbyt mocny makijaż. Pudry i fluidy mogą zatykać mieszki włosowe, co jest bezpośrednią przyczyną pojawiania się zaskórniaków i krost. Dlatego warto pamiętać, że skóra potrzebuje odpoczynku od makijażu i odpowiedniej codziennej pielęgnacji.
W jaki sposób radzić sobie z trądzikiem pospolitym?
Sposobów na trądzik pospolity jest wiele. Po pierwsze, osiągnięcia współczesnej medycyny. Dlatego przy problemach z trądzikiem kwestią podstawową jest konsultacja z dermatologiem. Leczenie powinno odbywać się pod jego opieką. Po drugie, niezwykle ważne w leczeniu trądziku są dobra higiena i systematyczna pielęgnacja skóry, która wymaga regularnego i dogłębnego, a zarazem łagodnego, oczyszczania. Pomogą w tym kosmetyki na bazie kwasu salicylowego (ale też np. glinki) w postaci żelów do mycia twarzy czy maseczek. Jeśli chodzi o dobór kosmetyków, osobom z trądzikiem polecane są takie, które nie zatykają porów i nawilżają skórę. Nie zaleca się specyfików nadmiernie wysuszających i odtłuszczających skórę, dlatego przy problemach z trądzikiem trzeba unikać olejków do twarzy. Po trzecie – co trzeba wyraźne zaznaczyć – zaskórniaków i krost nie powinno się wyciskać na własną rękę, bo takie działanie przynosi skutki odwrotne do zamierzonego, powodując zaostrzenie stanu zapalnego. Jeśli już konieczne chcemy zlikwidować niechcianego pryszcza to musimy pamiętać o uprzednim oczyszczeniu i dezynfekcji skóry, zarówno przed, jak i po usuwaniu krosty. Nigdy jednak nie można wyciskać jej na siłę (czy też przekuwać). W celu oczyszczenia twarzy z zaskórniaków warto regularnie chodzić na odpowiednie zabiegi kosmetyczne.
Trądzik pospolity można wyleczyć!
Trądzik pospolity można skutecznie wyleczyć, jednak trzeba pamiętać, iż jest to leczenie złożone, wieloetapowe i wymagające codziennego zaangażowania. Warto to robić, bo w przypadku ciężkiego przebiegu choroby, leczenie zapobiega powstawaniu trwałych blizn, które usunąć można tylko w sposób laserowy, a i tak nie daje to pełnych efektów.