Bardzo często podczas różnego rodzaju inwestycji, konieczne jest usunięcie niektórych drzew i krzewów. Nierzadko również poszczególne okazy wskutek działania czynników atmosferycznych lub mechanicznych są uszkodzone i stwarzają zagrożenie dla ludzi. Obecnie jednak przepisy prawa wymagają w wielu przypadkach otrzymania pozwolenia na wycinkę drzew z urzędu, nawet jeżeli znajdują się one na terenie budowy lub są chore. Jednym z dokumentów, który może się wówczas przydać, jest ocena dendrologiczna. Czym jest i kiedy warto ją przeprowadza? Podpowiadamy.
W jakim celu wykonuje się oceny dendrologiczne?
Oceny dendrologiczne pozwalają określić rzeczywisty stan sanitarny drzew, a więc ich wpływ na bezpieczeństwo ludzi. Są one wykonywane na terenach, na których ma być przeprowadzana budowa. Często jednak dotyczą pojedynczych okazów, które są chore i zagrażają bezpieczeństwu osób i mienia.
W takich przypadkach specjaliści, analizując czynniki takie jak wiek, grubość, wielkość i stan drzewa lub krzewu, wydają zalecenia co do ich pielęgnacji, ewentualnego zabezpieczenia podczas inwestycji lub też całkowitego usunięcia okazu. Ekspertyza dendrologiczna musi zawierać więc wykaz wszystkich gatunków drzew i krzewów znajdujących się na danym terenie, a także ich opis i dodatkowo mapę wskazującą miejsca, w których znajdują się poszczególne okazy.
Kiedy wykonuje się ocenę dendrologiczną?
Inspektor nadzoru dendrologicznego w Gdańsku dokonuje oceny nie tylko w wyżej wymienionych przypadkach, ale również na przykład zlecenie firm ubezpieczeniowych. Takie czynności przeprowadzane są zazwyczaj wtedy kiedy wskutek złego stanu drzew doszło do wypadku lub uszkodzenia mienia.
Ekspertyza wykonywana jest również w przypadku pomników przyrody, czyli bardzo starych i cennych drzew. Wówczas określa ona czy dana roślina obecnie jest zagrożona lub jakie działania należy podjąć, aby ją zabezpieczyć i zminimalizować jej negatywny wpływ na florę i faunę.