Czosnek jest jednym z tych często stosowanych dodatków do dań, z którymi zdecydowanie mamy najwięcej kłopotów. Albowiem o ile wiemy doskonale o jego wartościach prozdrowotnych, to jego mocny zapach czasami była problematyczny. Niemniej jednak trzeba powiedzieć, że możemy uznać czosnek za jedną z najważniejszych roślin o właściwościach leczniczych. Przede wszystkim czosnek jest naturalnym antybiotykiem i doskonale zwalcza, a także hamuje rozwój bakterii. Możemy go spożywać na wiele różnych sposobów, a wówczas jego nieprzyjemny zapach może być często dość mocno zniwelowany.
Dlaczego warto jeść czosnek?
Zastanówmy się zatem, dlaczego tak naprawdę warto jeść czosnek. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że ta roślina jest niezwykle bogatym źródłem aminokwasów, witamin, związków flawonoidowych, soli mineralnych, czy też mikroelementów. Niemniej jednak najważniejsze dla naszego zdrowia są olejki eteryczne, które znajdziemy właśnie w czosnku i to one właśnie decydują o bardzo charakterystycznym i mocnym zapachu tej rośliny. Czosnek przede wszystkim jest znakomitym remedium na różnorodne infekcje wirusowe układu oddechowego. Dzieje się tak za sprawą wyżej wspomnianych olejków eterycznych, a także związków siarkowych.
Ale oczywiście nie tylko do zwalczania infekcji możemy wykorzystać czosnek. Albowiem jego regularne spożywanie może również uchronić nas przed zawałem i udarem. Dlaczego tak się dzieje? Czosnek ma właściwości przeciwzakrzepowe i znakomicie również wpływa na rozkurcz naczyń krwionośnych. Jest również dobrym antidotum na postępujące zmiany miażdżycowe. Warto również dodać, że czosnek znakomicie ułatwia trawienie, a także usprawnia pocą jelit i bardzo dobrze reguluje wydzielanie żółci. Warto więc dodawać go do potraw, które są tłuste i dosyć ciężkostrawne.
Jak spożywać czosnek?
W jaki sposób najlepiej jest jeść czosnek, aby jak najbardziej skorzystać z jego dobroczynnych właściwości? Oczywiście czosnek warto spożywać w formie surowej. Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę, że nie dla każdej osoby taka forma spożywania czosnku jest do przyjęcia. Surowy czosnek ma bardzo intensywny zapach i smak. Oczywiście możemy go również podawać razem z mlekiem i spożywać w formie rozgrzewającego napoju. Czosnek przed spożyciem warto zgnieść, albowiem wówczas wydzielona zostanie allinaza. Jest to specyficzny enzym, który powoduje tworzenie się związków o charakterze antybiotykowym.